Kolokwialnie ujmując, refrakcja oka to wada wzroku, która zaburza ostrość widzenia. Aby widzenie było rzeczywiście wyraźne, oko nie może wykazywać żadnych zaburzeń refrakcyjnych. Jakie rodzaje wad refrakcji wyróżniamy i w jaki sposób się je koryguje? Zapraszamy do lektury.
Refrakcja oka – co to i na czym dokładnie polega ten proces?
Refrakcja oczu to proces, gdzie dochodzi do załamywania promieni świetlnych, które odbijają się od obserwowanej przez nas rzeczy lub przechodzą przez nią. W pierwszej kolejności promienie docierają do rogówki oka, a następnie trafiają do soczewki, która umożliwia im przenikanie do siatkówki. Wtedy powstają impulsy, które są odbierane przez mózg dzięki nerwom wzrokowym. Podczas tego procesu promienie są załamywane – czyli ulegają refrakcji zarówno na rogówce jak i soczewce. Gdy to zjawisko wraz z akomodacją oka przebiega bez zakłóceń, wtedy mówimy o wyraźnym widzeniu. Jeśli jednak jeden z tych mechanizmów nie działa prawidłowo – czyli występują zaburzenia refrakcji lub akomodacji, mamy do czynienia z wadą wzroku.
Wady refrakcji – co to i na czym polegają?
W momencie, gdy mechanizm, jakim jest refrakcja wzroku zostaje zaburzony promienie świetlne są nieprawidłowo ogniskowane – przed lub za siatkówką oka. Skutkiem tego widziany przez nas obraz jest rozmazany oraz niewyraźny, a przypadłość tą diagnozujemy jako wada refrakcji wzroku.
Jakie wady refrakcji oczu występują najczęściej?
- Nadwzroczność, powszechnie nazywana jako dalekowzroczność. To wada refrakcji, gdzie siatkówka oka umiejscowiona jest w zbyt bliskiej odległości od soczewki oraz rogówki. Promienie świetlne nie mogą “przecinać się”, tym samym umożliwiając widzenie poprawnego obrazu.
- Krótkowzroczność, czyli wada refrakcji związania z nieprawidłową budową oczu, która sprawia, że światło ogniskuje się przed siatkówką. Skutkiem jest powstawanie ostrego obrazu w miejscu, które pozbawione jest komórek światłoczułych. Wada zaburza poprawne widzenie, gdyż siatkówka odbiera obraz, który pozbawiony jest ostrości.
- Astygmatyzm, czyli wada wzroku, która jest wynikiem nierównomiernego załamania światła przez rogówkę lub soczewkę, która zamiast być idealnie kulista ma kształt bardziej zbliżony do elipsy. To powoduje rozmycie i zniekształcenie widzenia zarówno na bliskie, jak i dalekie odległości.
- Prezbiopia, czyli inaczej starowzroczność. Występuje zwykle po 40. roku życia i jest związana ze starzeniem się oka. Soczewka traci swoją elastyczność, co utrudnia skupienie światła na siatkówce podczas patrzenia na obiekty bliskie. Częstym i charakterystycznym problemem w przypadku prezbiopii jest czytanie, gdzie osoba z wadą musi wyciągnąć rękę z książką przed siebie, aby być w stanie przeczytać tekst.
Metody korygowania wady refrakcji
Obecnie istnieje kilka metod korygowania wad refrakcji. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym z nich:
- Soczewki kontaktowe. Ta metoda jest odpowiednia dla osób prowadzących aktywny tryb życia. Ich zaletą jest możliwość noszenia bez względu na warunki atmosferyczne (nie ulegają zaparowaniu), zapewnienie większego pola widzenia, czy jego możliwość pod różnym kątem. Obecnie soczewki kontaktowe korygują również duże wady wzroku – przekraczające nawet 6 dioptrii. Możesz wybrać ich wariant biorąc pod uwagę okres użytkowania soczewek – np. miesięczne, dwutygodniowe i jednodniowe. Warto wspomnieć, że osoby z wadą astygmatyzmu powinny zdecydować się na soczewki toryczne,
- Okulary korekcyjne. Klasyfikujemy je uwzględniając materiał ich wykonania, współczynnik załamania światła – czyli współczynnik refrakcji, moc, geometrię, budowę konstrukcję oraz przeznaczenie W przypadku wady nadwzroczności sprawdzają się szkła skupiające sferyczne, a w przypadku krótkowzroczności – szkła rozpraszające. Astygmatyzm natomiast koryguje się szkłami cylindrycznymi, a wady łączone – torycznymi.
Refrakcja oka – badanie
W sytuacji gdy zaobserwujesz u siebie niepokojące objawy charakteryzujące wyżej wymienione wady refrakcji, m.in. zaburzenie ostrożności widzenia obiektów, kluczowa jest dalsza diagnostyka. Udaj się do specjalisty, który przeprowadzi specjalistyczne badanie w celu określenia wady wzroku, a następnie wybierze odpowiednią metodę korekcji.
PS Wiedziałeś o istnieniu tetrachromacji? Ci, którzy cierpią na to schorzenie, widzą o 100 więcej kolorów niż inni ludzie.
Zobacz również: Akomodacja oka - zaburzenia akomodacji oka, objawy i leczenie
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.