Soczewki to alternatywa dla osób, które po prostu nie lubią lub z jakichś powodów nie mogą nosić okularów tradycyjnych. Soczewki kontaktowe mają wiele zalet. Zaczynając od faktu, że podczas noszenia ich, nasze pole widzenia nie jest ograniczone, a obraz jest wyjątkowo czysty – na komforcie podczas noszenia kończąc. Natomiast rzeczą problematyczną może być sam wybór rodzaju soczewek, gdyż wariantów dostępnych na rynku jest wiele. Co ważne, różnorodność ta nie jest podyktowana wyłącznie rodzajem i głębokością wady wzroku, ale także terminem długości użytkowania lub tworzywem, z którego są wykonane.
Podział soczewek ze względu na materiał
Soczewki kontaktowe dzieli się według kilku typologii. Pierwszą z nich jest twardość szkieł. Według tego kryterium dzielimy soczewki na twarde i miękkie. Jakie więc rodzaje szkieł rozróżniamy?
- Soczewki twarde są wygodne w noszeniu i posiadają bardzo dobre właściwości optyczne. Niestety ich wadą jest konieczność regularnej pielęgnacji. Przyzwyczajanie się do tego typu soczewek jest procesem, który może trwać nawet do kilku dni, ponieważ wykonane są ze sztywnego materiału. Doskonale sprawdzają się w korygowaniu trwałych wad wzroku — jak astygmatyzm, stożek rogówki, zespół suchego oka, innych poważnych schorzeniach okulistycznych, czy głębokich wadach. Wśród nich znajdziemy więc soczewki do zadań specjalnych, m.in. toryczne, czyli cylindryczne do korekcji astygmatyzmu i progresywne, które pozwalają ograniczyć skutki tzw. starczowzroczności.
- Soczewki miękkie są wykonane z elastycznego hydrożelu, który pozwala dokładnie dopasować się do gałki ocznej. Szczególnie polecane są osobom, które nie korzystają ze szkieł kontaktowych regularnie, ale ze względu na aktywny tryb życia potrzebują tymczasowego zastępstwa dla okularów, w trakcie uprawiania sportu lub wyjazdów na urlop.
- Soczewki hydrożelowe są bardzo delikatne i wyjątkowo uwodnione. Charakteryzują się bardzo wysoką przepuszczalnością tlenu – podczas noszenia w zasadzie nie są wyczuwalne na oku. To soczewki polecane dla osób, które posiadają wrażliwe oczy.
- Soczewki silikonowo-hydrożelowe cechuje wysoka zawartość silikonu, która bardzo dobrze przepuszcza tlen do rogówki – znacznie skuteczniej niż woda. Charakteryzuje się jednak zwiększoną sztywnością, porównując go do innych materiałów hydrożelowych.
Podział soczewek ze względu na typ noszenia
Soczewki miękkie długoterminowe są wykonane z innowacyjnych materiałów, które umożliwiają nam korzystanie z nich przez długi okres czasu – bez konieczności ich wymiany. To odpowiedni wybór dla osób, które chcą zapewnić sobie oszczędność finansową, oraz dla tych, których wzrok nie pogarsza się w szybkim tempie.
- Soczewki jednodniowe zapewniają bardzo dobre nawilżenie oczu oraz wysoką przepuszczalność tlenu. To jednorazowy produkt, który należy codziennie wymieniać na nowy. To proste – zakładasz je rano, a wieczorem po prostu wyrzucasz. To idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie wygodę stosowania, bezpieczeństwo oraz sterylność. Używając soczewek jednodniowych, nie musisz się o nic martwić – ani o zakup płynu do ich przechowywania, ani o to, jak długo leżały w pojemniku!
- Soczewki dwutygodniowe to idealne rozwiązanie dla osób wybierających soczewki na co dzień. Decydując się na nie, po upływie określonego czasu od otwarcia blistra, musimy je wyrzucić – bez znaczenia czy zostały założone kilka czy kilkanaście razy. To idealny kompromis pomiędzy higieną i jakością. Są tańsze niż soczewki jednorazowe, ale bardziej higieniczne niż te miesięczne!
- Soczewki miesięczne są nieco twardsze od tych jednodniowych i równocześnie bardziej miękkie od rocznych. Gwarantują nam wysoką jakość pola widzenia – obraz i jego czystość jest większa niż w przypadku np. tych jednodniowych. Możemy uznać je za najbardziej uniwersalne i praktyczne. Musimy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej higieny w ciągu dnia oraz o dokładnym dezynfekowaniu produktu.
- Soczewki roczne to najbardziej budżetowa opcja przy zakupie szkieł kontaktowych. Nie są to soczewki częstej wymiany – robimy to raz w roku. Soczewki zbytnio nie różnią się właściwościami od tych krótkoterminowych – zawierają jednak mniejsza ilość wody. Polecane są w szczególności dla osób z dalekowzrocznością i starowzrocznoścą. Bardzo istotnym elementem użytkowania soczewek rocznych jest zachowanie ich nadzwyczajnej pielęgnacji i higieny. Tylko pod tym warunkiem pozostaną bezpieczne dla oka przez tak długi okres.
- Soczewki kwartalne możemy nosić nawet do 90 dni – dlatego określamy je jako trzymiesięczne. Najczęściej wykorzystywane są do korekcji krótko- i dalekowzroczności. To soczewki wielokrotnego użytku, o które tak samo jak w przypadku soczewek rocznych, musimy wyjątkowo dbać.
Podział soczewek kontaktowych ze względu na czas noszenia
Soczewki możemy podzielić również ze względu na tryb ich noszenia. Różnią się one częstotliwością użytkowania szkieł – w zależności od rodzaju, możemy je nosić bez przerwy od kilku dni do nawet miesiąca!
- Soczewki dzienne są najpopularniejszym i najbezpieczniejszym rodzajem wśród użytkowników szkieł kontaktowych. Zakładamy je rano i ściągamy wieczorem – nosimy je średnio od 6 do 14 godzin w ciągu doby.
- Soczewki elastyczne możemy nosić w nocy lub nawet kilka dni bez przerwy. Zaleca się jednak, aby czas ciągłego noszenia nie przekraczał tygodnia. Podczas użytkowania nie musimy ich w ogóle ściągać – nie wymagają w tym okresie czyszczenia. Soczewki na dzień i noc to doskonały wybór dla osób pracujących wieczorami!
- Soczewki ciągłe przeznaczone są do noszenia nawet przez cały miesiąc, bez przerwy. Teoretycznie – nie trzeba stosować żadnych zabiegów pielęgnacyjnych podczas ich noszenia, jednak w praktyce powinniśmy je czyścić podobnie jak soczewki miesięczne czy dwutygodniowe. Nie są polecane do częstego stosowania, jedynie w nagłych przypadkach.
Podział soczewek kontaktowych ze względu na zastosowanie
Soczewki kontaktowe dzielimy również ze względu na ich zastosowanie. Korekcyjne służą do korygowania wszelkich wad wzroku – zarówno tych nabytych, jak i wrodzonych. Możemy wyróżnić ich następujące typy:
- Soczewki korekcyjne sferyczne służą do korekcji dalekowzroczności lub krótkowzroczności.
- Soczewki korekcyjne toryczne służą do korekcji astygmatyzmu.
- Soczewki korekcyjne multifocalne służą do korekcji starczowzroczności.
- Soczewki korekcyjne multifocalno-toryczne służą jednocześnie do korekcji starczowzroczności jak i astygmatyzmu.
- Soczewki lecznicze stosowane są jako nośnik leków czy opatrunki w przypadku wystąpienia urazów rogówki lub innych schorzeń.
- Soczewki kolorowe mogą pomóc w uwydatnieniu naturalnej barwy tęczówki lub diametralnie zmienić jej kolor. Szkła tego typu są dla wszystkich. Nie musisz posiadać wady wzroku – mogą one spełniać jedynie funkcję wizualną!
Niezależnie od tego, na jaki wybór soczewek kontaktowych decydujemy się – w pierwszej kolejności musimy dokonać badania wzroku przez specjalistę, który precyzyjnie określi rodzaj wady i zarekomenduje odpowiedni dobór szkieł. W przypadku większości wad istnieje możliwość wyboru pomiędzy soczewkami według własnych preferencji. Niemniej wybór ten warto skonsultować z lekarzem okulistą.