Odwiedź nasze sklepy stacjonarne: Kraków Rzeszów

Kategorie porad
Masz kłopot z wyborem?
Zadzwoń

604 804 800

w godz 10-18 od pon-pt

Promocje
Air Optix Plus HydraGlyde for Astigmatism, 3 szt. + Look Care Supreme, 360 ml
Air Optix Plus HydraGlyde for Astigmatism, 3 szt. + Look Care Supreme, 360 ml
114,98 zł 109,99 zł

Wysyłka w: 48 godzin

0
op.
więcej
  • -4%
Air Optix Plus HydraGlyde, 3 szt. + Look Care Supreme, 360 ml
Air Optix Plus HydraGlyde, 3 szt. + Look Care Supreme, 360 ml
84,98 zł 79,99 zł

Wysyłka w: 48 godzin

0
więcej
  • -6%
Air Optix Plus HydraGlyde, 6 szt. + Look Care Supreme, 360 ml
Air Optix Plus HydraGlyde, 6 szt. + Look Care Supreme, 360 ml
129,98 zł 124,99 zł

Wysyłka w: 48 godzin

0
więcej
  • -4%
Acuvue Oasys Multifocal, 6 szt. + Look Care Supreme, 360 ml
Acuvue Oasys Multifocal, 6 szt. + Look Care Supreme, 360 ml
156,98 zł 149,99 zł

Wysyłka w: 5 dni

0
więcej
  • -4%
Acuvue Oasys, 12szt. + Look Care Aqua Solution, 360 ml
Acuvue Oasys, 12szt. + Look Care Aqua Solution, 360 ml
194,98 zł 189,99 zł

Wysyłka w: 48 godzin

0
więcej
  • -3%

Akomodacja oka - zaburzenia akomodacji oka, objawy i leczenie

Akomodacja oka — zaburzenia akomodacji oka, objawy i leczenie

Akomodacja oka to mechanizm umożliwiający nam widzenie obiektów znajdujących się w różnych odległościach. Na czym dokładnie polega ten proces oraz jak leczyć zaburzenia akomodacji oka? Zapraszamy do przeczytania artykułu, gdzie kompleksowo omawiamy temat.

Akomodacja oka – co to i jak dokładnie przebiega ten proces?

Akomodacja oczu, czyli inaczej nastawność oka to proces, na który wpływa zmiana kształtu soczewki. Dzieje się to w wyniku skurczu mięśnia rzęskowego. Soczewka zawieszona jest na wyrastającej z ciała rzęskowego obwódce, której włókna przyczepione są do tzw. torebki soczewki. Komórki nabłonkowe znajdujące się w jej okolicy powstają przez całe życie i różnicują w nowe włókna soczewki, a to powoduje, że starsze z nich są spychane do środka. W ten sposób mniej zbite włókna otaczają jądro soczewki, formując korę. Soczewka cechuje się elastycznością, dlatego jest w stanie zmienić swój kształt na mniej lub bardziej kulisty. Kiedy patrzymy na przedmioty znajdujące się blisko nas, mięśnie rzęskowe kurczą się. Powoduje to zmniejszenie napięcia na więzadłach rzęskowych, co pozwala soczewce stać się bardziej wypukłą (zwiększa się jej krzywizna). Taka zmiana kształtu zwiększa moc optyczną soczewki, co jest niezbędne do skupienia światła z blisko położonych obiektów bezpośrednio na siatkówce, umożliwiając ostre widzenie. Przy zmianie punktu widzenia na dalsze obiekty, mięśnie rzęskowe rozluźniają się. Zwiększa się napięcie na więzadłach rzęskowych, co powoduje spłaszczenie soczewki. Zmniejsza to jej moc optyczną, co jest potrzebne do skupienia światła z dalszych obiektów na siatkówce.

Akomodacja wzroku w uproszczeniu może być porównana do zasady działania zoomu w aparcie fotograficznym. Jego soczewka zmienia swój kształt przy wyostrzaniu obrazu, dostosowując się tym samym do tego, w jaki sposób patrzysz przez obiektyw – czy jest on położony bliżej, czy dalej od Ciebie. 

Zaburzenia akomodacji oka — objawy, przyczyny, leczenie

Przejdźmy teraz do części praktycznej, gdzie poznasz przyczyny oraz objawy zaburzenia akomodacji oka. Przedstawimy również metody leczenia akomodacji.

Problem z akomodacją oka. Jakie są dwa główne zaburzenia?

Wyróżniamy dwa główne rodzaje zaburzeń akomodacji –  spazm akomodacyjny oraz prezbiopię. Symptomy spazmu akomodacyjnego to trudności w czytaniu, bóle głowy, zmęczenie oczu, a także widzenie podwójne. Jeśli chodzi o presbiopię, to zaburzenie dotyka większość społeczeństwa, a jego występowanie jest o wiele bardziej powszechne od spazmu akomodacyjnego. Dlatego w kolejnej części artykułu przyjrzymy się prezbiopi bliżej.

Akomodacja oka – zaburzenia a elastyczność soczewki

U młodych ludzi, soczewka jest bardzo elastyczna, co wpływa na bezproblemową zmianę jej kształtu. Jednak wraz z wiekiem ulega ona zmniejszeniu. Skutkiem jest osłabienie zdolność akomodacji, a co za tym idzie – coraz trudniejsze staje się wykonywanie czynności wymagającej ostrego widzenia z bliskiej odległości. Proces ten nazywamy wyżej wspomnianą prezbiopią, czyli starowzrocznością. To zaburzenie, które jest w pełni naturalnym procesem, na który wpływa starzenie się organizmu. Zazwyczaj rozpoczyna się ok. 40 roku życia i postępuje aż do 60-70 lat. Wtedy występuje całkowity brak akomodacji oka, czyli możliwości prawidłowego widzenia przedmiotów z bliska.

Problem z akomodacją oka? Sprawdź objawy prezbiopii

To główne objawy, które pojawiają się wtedy, gdy dotykają nas  problemy z akomodacją oka:

  • trudności w czytaniu i wykonywaniu precyzyjnych czynności na bliskiej odległości,
  • bóle głowy,
  • zmęczenie oczu.

Niestety, tak jak wcześniej wspomnieliśmy –  jest to naturalny proces. Z tego powodu nie możemy uniknąć pogorszenia się wzroku związanego z naturalnym starzeniem się organizmu.

Akomodacja wzroku – jakie są jej przyczyny?

Do zaburzenia akomodacji oka dochodzi głównie w wyniku naturalnego zmniejszenia elastyczności soczewki. Istnieją jednak inne przyczyny i wady zaburzeń akomodacji oprócz presbiopii i spazmu akomodacyjnego. Są to:

  • problemy z nadużywaniem alkoholu oraz substancji narkotycznych,
  • przyjmowanie leków wspomagających i stymulujących układ nerwowy oraz o działaniu antyhistaminowym,
  • choroby układu nerwowego i neurologiczne,
  • zaburzenia mięśni oka,
  • cukrzyca,
  • czynniki genetyczne,
  • nieprawidłowa korekcja wady wzroku.

Zaburzenia akomodacji oka – leczenie

Leczenie akomodacji oka należy rozpocząć od ustalenia dokładnej przyczyny zaburzenia. Konieczne jest skonsultowanie się ze specjalistą, w celu przeprowadzenia odpowiedniego badania w celu diagnostyki. Przyczyn schorzenia jest wiele, więc należy dobrać indywidualne metody leczenia zaburzenia akomodacji oka. Objawy w żadnym wypadku nie mogą być bagatelizowanie. Metody leczenia opierają się na dobranie odpowiednich okularów lub soczewek kontaktowych.

Akomodacja oka – leczenie przez noszenie okularów

Jeśli miałeś wcześniej stwierdzoną wadę, możesz zdecydować się na okulary progresywne. Górna część ich soczewki umożliwia widzenie przedmiotów położonych daleko, natomiast niższa pozwala na ostre widzenie ich w odległościach pośrednich. Dolny obszar okularów służy do czytania i patrzenia na przedmioty w odległości poniżej pół metra. Modelu progresywnego możesz używać więc zarówno do czytania, jak i do noszenia w ciągu dnia. Dwie pary okularów nie są wymagane.

Zaburzenia akomodacji oka. Leczenie przez wybór odpowiednich soczewek

Akomodacja oczu może być leczona przez stosowanie soczewek kontaktowych. Ta metoda jest bardziej komfortowa, niż użytkowanie okularów. Dużą skutecznością cechują się soczewki multifokalne, które wpływają na ostre i poprawne widzenie z bliska jak i z daleka.

Podsumowując, jeśli zauważyłeś u siebie pogorszenie widzenia obiektów znajdujących się w niewielkiej odległości, kluczowa jest dalsza diagnostyka.  Leczenie akomodacji oka jest ważne dla zachowania zdrowia oczu oraz własnego komfortu widzenia. Udaj się do specjalisty, a następnie razem z nim wybierz odpowiednią metodę korekcji.

 

Okulary korekcyjne są wyrobem medycznym służącym do korygowania wad wzroku.

Soczewki kontaktowe są wyrobem medycznym stosowanym na powierzchni zdrowych oczu, przeznaczonym do korygowania wad wzroku.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium