Nie da się ukryć, że dla wielu osób soczewki kontaktowe stanowią prawdziwe wybawienie w codziennym życiu. Aby móc cieszyć się komfortem ich noszenia należy stosować się do zaleceń specjalistów. Dobre praktyki noszenia soczewek kontaktowych skupiają się wokół higieny, płynów do soczewek oraz regularnych badań okulistycznych. Na czym polega pielęgnacja soczewek kontaktowych? Jak dbać o soczewki na co dzień?
Podstawowe zasady użytkowania i pielęgnacji soczewek
Niewiele rzeczy bardziej wpływa na jakość naszego życia niż oczy. Dlatego nie powinieneś nigdy narażać ich na ryzyko. Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, to ich właściwa pielęgnacja i regularna wymiana na nowe są czynnikami decydującymi o tym, czy twoje oczy będą zdrowe.
Aby nie narażać oczu na ryzyko, krytycznie ważne jest, aby soczewki kontaktowe, również kolorowe, zostały właściwie dobrane przez specjalistę. Lekarz zatroszczy się o to, byś nosił najlepsze soczewki dla twoich oczu i najbardziej odpowiadające trybowi życia jaki prowadzisz. Aby soczewki kontaktowe służyły ci jak najlepiej, musisz o nie dbać i ściśle przestrzegać otrzymanych od specjalisty zaleceń dotyczących ich pielęgnacji.
Nie wszystkie soczewki kontaktowe są takie same. O tym, które są dla danej osoby najwłaściwsze, decyduje cały szereg czynników. Należą do nich wiek, tryb życia oraz wada wzroku. Tylko specjalista może powiedzieć ci, które z dostępnych na rynku soczewek najlepiej zaspokoją twoje indywidualne potrzeby. Większość aktualnie dostępnych na rynku soczewek kontaktowych, zaleca się do noszenia w trybie częstej wymiany. Decydując się na wariant jednodniowy odpadnie ci pielęgnacja soczewek po ich wyjęciu. Nie oznacza to jednak, że można zrezygnować z podstawowych zasad higieny.
Zawsze, gdy będziesz zakładać i zdejmować soczewki, powinieneś zadbać o czystość swoich rąk. Umycie rąk zawsze powinno poprzedzać wszelkie czynności wymagające dotykania, takie jak: zakładanie, zdejmowanie czy czyszczenie soczewek kontaktowych. Jeśli tego nie zrobisz to przeniesiesz na soczewki wszystko, co znajduje się na twoich rękach łącznie z bakteriami i innymi drobnoustrojami. Lepsze od mydła w kostkach jest przeciwbakteryjne, nieperfumowane mydło w płynie, gdyż trudniej ulega zanieczyszczeniu.
Przed dotknięciem soczewki kontaktowej należy spłukać resztki mydła z rąk, aby uniknąć przedostania się ich do oka. Ręce należy wycierać ręcznikiem nie pozostawiającym pyłków na dłoniach, aby te nie przylgnęły do soczewek. Warto również pamiętać o tym, by nie dotykać soczewek w ciągu dnia, jeśli nie masz potrzeby ich wymiany. Higiena zachowana przy użytkowaniu soczewek kontaktowych pozwoli ci uniknąć stanów zapalnych i podrażnień oczu.
Więcej na temat pielęgnacji soczewek długoterminowych oraz jak dbać o soczewki kontaktowe przeczytasz w dalszej części artykułu.
Jak czyścić soczewki kontaktowe?
Przestrzeganie właściwego trybu noszenia i wymiany soczewek kontaktowych ma kluczowe znaczenie dla zachowania zdrowia oczu. Nie mniej ważne jest ścisłe stosowanie się do zaleceń specjalisty dotyczących właściwej pielęgnacji soczewek kontaktowych.
Każda soczewka po zdjęciu z oka, jeśli ma być ponownie nałożona, musi zostać wyczyszczona i zdezynfekowana. Jeśli nie zostanie to zrobione, to obecne na soczewce drobnoustroje chorobotwórcze mogą powodować powikłania, a białka, wapń i lipidy obecne we łzach mogą odkładać się na powierzchni soczewki w postaci osadów. Może to powodować dyskomfort podczas noszenia soczewek i zwiększać ryzyko infekcji oczu. Właściwe czyszczenie soczewek kontaktowych i ich spłukiwanie może wyeliminować co najmniej 90% znajdujących się na nich bakterii.
Na czym polega czyszczenie soczewek? Miękkie soczewki kontaktowe, które zamierzasz ponownie założyć najlepiej jest czyścić i dezynfekować zaraz po ich zdjęciu. Tradycyjna metoda polega na umieszczeniu soczewki na czystej i suchej dłoni jednej ręki, zaaplikowaniu kilku kropel płynu do czyszczenia i delikatnym pocieraniu przedniej i tylnej powierzchni soczewki.
Następnie soczewkę należy dokładnie spłukać płynem i umieścić w pojemniczku na soczewki. Każdy z dwóch zbiorniczków pojemniczka należy wypełnić płynem, zamknąć i pozostawić w nim soczewki na czas określony w ulotce dołączonej do opakowania płynu do pielęgnacji.
Korzystając z płynu do czyszczenia soczewek kontaktowych należy zachować pewne zasady bezpieczeństwa. Nie dotykaj zakończenia butelki z płynem, aby uniknąć jego zanieczyszczenia. Zaraz po użyciu zakręć butelkę z płynem - nie pozostawiaj jej otwartej, jeśli nie ma takiej potrzeby. Pamiętaj również, aby sprawdzać daty ważności - nigdy nie stosuj przeterminowanych płynów do pielęgnacji soczewek.
Rodzaje płynów pielęgnacyjnych
Prawidłowe przechowywanie soczewek kontaktowych wymaga kupna odpowiedniego płynu do ich pielęgnacji. Czy wiesz, że nie wszystkie płyny do pielęgnacji mogą być użyte do każdego rodzaju soczewek kontaktowych?
Podobnie jak soczewki kontaktowe, również płyny do ich pielęgnacji różnią się między sobą. Wygodnym sposobem pielęgnacji soczewek jest stosowanie płynów wielofunkcyjnych, ponieważ za pomocą tego samego płynu można czyścić, dezynfekować i spłukiwać soczewki.
Choć większość płynów wielofunkcyjnych nadaje się do pielęgnacji większości miękkich soczewek kontaktowych, możliwe są wyjątki spowodowane różnym składem i istnieniem niezgodności pomiędzy pewnymi składnikami płynów, a materiałami z jakich zbudowane są soczewki kontaktowe. Zawsze konsultuj się w tej sprawie ze specjalistą i stosuj wyłącznie te płyny do pielęgnacji soczewek, które ci zalecił. Poza tym przestrzegaj zaleceń podanych w ulotce dołączonej do opakowania płynu.
Sprawdź naszą ofertę płynów pielęgnacyjnych
Look Care Aqua Solution, 360 ml | Look Care Supreme, 2 x 360 ml | Biotrue, 300 ml |
Jak przechowywać soczewki kontaktowe?
Nieprawidłowe przechowywanie soczewek kontaktowych jest częstą przyczyną infekcji i problemów związanych z zanieczyszczeniem soczewek. Uważa się, że utrzymanie higieny pojemniczka na soczewki kontaktowe stanowi jeden z najczęściej zaniedbywanych aspektów higieny noszenia soczewek kontaktowych. Codziennie, po założeniu soczewek, pojemniczek należy opróżnić ze znajdującego się w nim płynu, przepłukać świeżym płynem do dezynfekcji i pozostawić do wyschnięcia na powietrzu.
Prawidłowe, regularne suszenie pojemniczka jest ważne, ponieważ drobnoustroje nie rozmnażają się w suchym środowisku. Pojemniczek na soczewki należy również często wymieniać na nowy, najlepiej raz w miesiącu. Co istotne, nie należy korzystać z używanych pojemników, uzyskanych od kogoś. Idea zero waste w tej kwestii kłóci się z bezpieczeństwem i higieną, co może odbić się negatywnie na zdrowiu twoich oczu. Bliższych informacji na temat znaczenia właściwych procedur czyszczenia udzieli ci specjalista. Jeżeli będziesz stosował się do jego zaleceń, będziesz mógł nieprzerwanie korzystać z wygody i doskonałej jakości widzenia, jaką daje noszenie soczewek kontaktowych.
Dobre praktyki noszenia soczewek kontaktowych
Choć nie jest to bezpośrednio związane z pielęgnacją i higieną soczewek kontaktowych, warto zdać sobie sprawę z kwestii, które mają wpływ na komfort twojego narządu wzroku. Przede wszystkim istotne jest, by pamiętać o regularnej wymianie soczewek długoterminowych. Nie każdy przywiązuje wagę do dokładnej daty wymiany, dlatego dobrze jest zapisać to sobie w kalendarzu.
Soczewki kontaktowe są wyrobem medycznym, w związku z czym powinno się z nimi odpowiednio obchodzić. Tak jak w przypadku wszystkich wyrobów medycznych, nieprzestrzeganie zaleceń specjalisty odnośnie soczewek kontaktowych, zwiększa ryzyko zagrożenia zdrowia. Noszenie tych samych soczewek przez zbyt długi okres może prowadzić do odkładania się na nich osadów, które mogą powodować podrażnienie oczu i (lub) pogorszenie widzenia. Co więcej, im częściej wymieniasz soczewki na nowe, tym jest to zdrowsze dla twoich oczu.
Soczewki kontaktowe przeznaczone do noszenia w trybie dziennym należy zdejmować na noc. Spanie w tych soczewkach może pozbawić oczy tlenu i zmniejszać ich zdolność zwalczania infekcji. Z kolei soczewki kontaktowe przeznaczone do noszenia w trybie przedłużonym nosi się nieprzerwanie bez zdejmowania na noc, przez czas określony przez specjalistę. Niektóre rodzaje soczewek należy wyrzucić po zdjęciu, a inne można czyścić, dezynfekować i ponownie nosić aż do zakończenia okresu wymiany.
Pod żadnym pozorem nie należy pożyczać swoich soczewek innym osobom. Jest to niebezpieczne i stanowi duże zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa oczu. Soczewki kontaktowe są dobrane wyłącznie dla jednego pacjenta, na podstawie jego indywidualnych potrzeb i nie wolno pozwalać nikomu innemu ich nosić.