Odwiedź nasze sklepy stacjonarne: Warszawa Kraków Rzeszów

Promocje
VERSACE 0VE4437U GB1/T3
VERSACE 0VE4437U GB1/T3
1 099,00 zł 879,20 zł

Wysyłka w: 48 godzin

0
więcej
 • -20%
 • nowość
Michael Kors MK MK1128J 110813
Michael Kors MK MK1128J 110813
829,00 zł 663,20 zł

Wysyłka w: 48 godzin

0
więcej
 • -20%
 • nowość
Emporio Armani EA 4205 50586R
Emporio Armani EA 4205 50586R
819,00 zł 655,20 zł

Wysyłka w: 48 godzin

0
szt.
więcej
 • -20%
 • nowość
RALPH LAUREN 0PH4195U 59042V
RALPH LAUREN 0PH4195U 59042V
769,00 zł 615,20 zł

Wysyłka w: 48 godzin

0
szt.
więcej
 • -20%
 • nowość
RALPH LAUREN 0PH3129
RALPH LAUREN 0PH3129
699,00 zł 559,20 zł

Wysyłka w: 48 godzin

0
szt.
więcej
 • -20%
 • nowość
Pielęgnacja soczewek

Wszystko o musisz wiedzieć o pielęgancji soczewek kontaktowych

Zachowaj zdrowie swoich oczu

Niewiele rzeczy bardziej wpływa na jakość naszego życia niż oczy. Dlatego nie powinieneś nigdy narażać ich na ryzyko. Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, to właściwa ich pielęgnacja i regularna wymiana na nowe są czynnikami decydującymi o tym, czy Twoje oczy będą zdrowe. Aby nie narażać oczu na ryzyko, krytycznie ważne jest aby soczewki kontaktowe, również kolorowe, zostały właściwie dobrane przez Specjalistę. Lekarz zatroszczy się o to, byś nosił najlepsze soczewki dla Twoich oczu i najbardziej odpowiadające trybowi życia jaki prowadzisz. Aby soczewki kontaktowe służyły Ci jak najlepiej musisz o nie dbać i ściśle przestrzegać otrzymanych od Specjalisty zaleceń dotyczących ich pielęgnacji. Wybór soczewek najlepszych dla Ciebie. Nie wszystkie soczewki kontaktowe są takie same. O tym, które są dla danej osoby najwłaściwsze, decyduje cały szereg czynników. Należą do nich wiek, tryb życia oraz wada wzroku. Tylko Specjalista może powiedzieć Ci, które z dostępnych na rynku soczewek najlepiej zaspokoją Twoje indywidualne potrzeby. Szeroki wybór miękkich soczewek kontaktowych otwiera ciekawe możliwości dla osób je noszących. Większość aktualnie dostępnych na rynku soczewek kontaktowych, zaleca się do noszenia w trybie częstej wymiany. Soczewki te zapewniają nie tylko optymalizację jakości widzenia, lecz również zachowanie doskonale zdrowych oczu. Wszystkie soczewki kontaktowe można podzielić na dwie główne kategorie, zależnie od tego, czy trzeba zdejmować je na noc, czy nie.

Soczewki kontaktowe do noszenia w trybie dziennym

Soczewki kontaktowe przeznaczone do noszenia w trybie dziennym nosi się tylko w ciągu dnia, a zdejmuje przed pójściem spać. Po upływie określonego czasu wyrzuca się je i zastępuje nową parą. Ważne jest, aby wiedzieć, że skrócenie okresu wymiany znacznie zmniejsza częstość występowania powikłań związanych z noszeniem soczewek kontaktowych. Zapamiętaj prostą zasadę: im częściej wymieniasz swoje soczewki, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań. Jeden rodzaj soczewek przeznaczonych do noszenia w trybie dziennym wyrzuca się codziennie, a inny – po upływie tygodnia, dwóch lub po dłuższym okresie. Jeżeli soczewki nosimy w trybie dziennym i dłużej niż jeden dzień to przed ich ponownym założeniem musimy je wyczyścić i zdezynfekować. Jeśli nie chcesz codziennie czyścić swoich soczewek lub masz alergię, to idealnym rozwiązaniem mogą być jednodniowe soczewki kontaktowe. Po całodziennym noszeniu po prostu wyrzucasz je do kosza, a następnego dnia zakładasz świeżą parę. Problem odkładania się osadów i konieczność czyszczenia zostają wyeliminowane. Wielu Specjalistów oraz osoby noszące soczewki kontaktowe uważają, że soczewki jednodniowe stanowią najzdrowszą i najwygodniejszą opcję.

Soczewki kontaktowe do noszenia w trybie przedłużonym.

Soczewki kontaktowe przeznaczone do noszenia w trybie przedłużonym nosi się nieprzerwanie bez zdejmowania na noc, przez czas określony przez Specjalistę. Niektóre rodzaje soczewek należy wyrzucić po zdjęciu, a inne można czyścić, dezynfekować i ponownie nosić aż do zakończenia okresu wymiany. Zawsze przestrzegaj wskazówek Specjalisty.
Czy wiesz, że pożyczanie swoich soczewek innym osobom jest niebezpieczne i stanowi duże zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa oczu? Soczewki kontaktowe są dobrane wyłącznie dla jednego pacjenta, na podstawie jego indywidualnych potrzeb i nie wolno pozwalać nikomu innemu ich nosić.

Chroń swój wzrok nosząc soczewki kontaktowe zgodnie z zaleceniami.

Konieczność regularnej wymiany soczewek na nowe, to nie tylko wspaniałe uczucie świeżości, jakie towarzyszy założeniu nowej pary soczewek. Ma to również krytyczny wpływ na zdrowie Twoich oczu. Może wydawać Ci się nielogiczne wyrzucanie do kosza soczewek gdy widzenie i komfort są wciąż dobre. Jednakże problemy z oczami we wczesnych stadiach często nie dają objawów, a powolne osłabienie widzenia może być niezauważone. Zatem aby uniknąć powikłań, powinieneś wymieniać soczewki na nowe zanim dojdzie do pogorszenia się ich parametrów. Przestrzeganie zaleconego przez Specjalistę okresu wymiany zapobiega problemowi w przyszłości.

Im częściej wymieniasz soczewki na nowe, tym jest to zdrowsze dla Twoich oczu.

Czasem trudno pamiętać dokładnie, kiedy należy wymienić soczewki na nowe. Zapisz sobie datę wymiany w kalendarzu. Jeżeli używasz elektronicznego organizera, zaprogramuj go tak, by w odpowiednim dniu przypominał Ci o wymianie soczewek. Innym sposobem może być umieszczenie w miejscu, w którym codziennie zakładasz i zdejmujesz soczewki karteczki, która będzie Ci przypominała o terminie następnej wymiany (np. na lustrze lub obok kubka na szczoteczkę do zębów). Pamiętaj: w razie wątpliwości co do terminu wymiany zawsze załóż nową parę soczewek. Soczewki kontaktowe są wyrobem medycznym, w związku z czym powinno się z nimi odpowiednio obchodzić. Tak jak w przypadku wszystkich wyrobów medycznych, nieprzestrzeganie zaleceń Specjalisty odnośnie soczewek kontaktowych, zwiększa ryzyko zagrożenia zdrowia.

 • Soczewki kontaktowe przeznaczone do noszenia w trybie dziennym należy zdejmować na noc. Spanie w tych soczewkach może pozbawić oczy tlenu i zmniejszać ich zdolność zwalczania infekcji.
 • Soczewki należy zawsze wymieniać na nowe zgodnie z zaleceniami Specjalisty. Noszenie tych samych soczewek przez zbyt długi okres może prowadzić do odkładania się na nich osadów, które mogą powodować podrażnienie oczu i (lub) pogorszenie widzenia. Pamiętaj, że im częściej wymieniasz soczewki na nowe, tym zdrowsze są Twoje oczy.


Dbanie o soczewki kontaktowe, to dbanie o swoje oczy.
Przestrzeganie właściwego trybu noszenia i wymiany soczewek kontaktowych ma kluczowe znaczenie dla zachowania zdrowia oczu. Nie mniej ważne jest ścisłe stosowanie się do zaleceń Specjalisty dotyczących właściwej pielęgnacji soczewek kontaktowych.

 • Umycie rąk zawsze powinno poprzedzać wszelkie czynności wymagające dotykania soczewek, takie jak: zakładanie, zdejmowanie czy czyszczenie. Jeśli tego nie zrobimy to przeniesiemy na soczewki wszystko, co znajduje się na naszych rękach łącznie z bakteriami i innymi drobnoustrojami.
 • Lepsze od mydła w kostkach jest przeciwbakteryjne, nieperfumowane mydło w płynie, gdyż trudniej ulega zanieczyszczeniu.
 • Przed dotknięciem soczewki kontaktowej należy spłukać resztki mydła z rąk, aby uniknąć przedostania się ich do oka.
 • Ręce należy wycierać ręcznikiem nie pozostawiającym pyłków, aby te nie przylgnęły do soczewek.
 • Każda soczewka po zdjęciu z oka, jeśli ma być ponownie nałożona, musi zostać wyczyszczona i zdezynfekowana. Jeśli nie zostanie to zrobione, to obecne na soczewce drobnoustroje chorobotwórcze mogą powodować powikłania, a białka, wapń i lipidy obecne we łzach mogą odkładać się na powierzchni soczewki w postaci osadów. Może to powodować dyskomfort podczas noszenia soczewek i zwiększać ryzyko infekcji oczu.

Płyny do pielęgnacji soczewek kontaktowych

Czy wiesz, że nie wszystkie płyny do pielęgnacji mogą być użyte do każdego rodzaju soczewek kontaktowych?

Podobnie jak soczewki kontaktowe, również płyny do ich pielęgnacji różnią się między sobą. Wygodnym sposobem pielęgnacji soczewek jest stosowanie płynów wielofunkcyjnych, ponieważ
za pomocą tego samego płynu można czyścić, dezynfekować i spłukiwać soczewki. Choć większość płynów wielofunkcyjnych nadaje się do pielęgnacji większości miękkich soczewek kontaktowych, możliwe są wyjątki spowodowane różnym składem i istnieniem niezgodności pomiędzy pewnymi składnikami płynów, a materiałami z jakich zbudowane są soczewki kontaktowe. Zawsze konsultuj się w tej sprawie ze Specjalistą i stosuj wyłącznie te płyny, które Ci zalecił. Poza tym przestrzegaj zaleceń podanych w ulotce dołączonej do opakowania płynu.

A oto kilka dobrych rad:

 • Nie dotykaj zakończenia butelki z płynem, aby uniknąć jego zanieczyszczenia.
 • Zakręć butelkę z płynem zaraz po użyciu.
 • Przed zakupem innego płynu niż dotychczas stosowany skonsultuj się ze Specjalistą.
 • Pamiętaj, aby sprawdzać daty ważności.
  Nigdy nie stosuj przeterminowanych płynów.


Czyszczenie soczewek kontaktowych 

Czy wiesz, że właściwe czyszczenie soczewek kontaktowych i ich spłukiwanie może wyeliminować co najmniej 90% bakterii znajdujących się na nich?

Miękkie soczewki kontaktowe, które zamierzamy ponownie założyć najlepiej jest czyścić i dezynfekować zaraz po ich zdjęciu. Tradycyjna metoda polega na umieszczeniu soczewki na czystej i suchej dłoni jednej ręki, zaaplikowaniu kilku kropel płynu do czyszczenia i delikatnym pocieraniu przedniej i tylnej powierzchni soczewki. Następnie soczewkę należy dokładnie spłukać płynem i umieścić w pojemniczku na soczewki. Każdy z dwóch zbiorniczków pojemniczka należy wypełnić płynem, a następnie zamknąć i pozostawić w nim soczewki na czas określony w ulotce dołączonej do opakowania płynu do pielęgnacji. Utrzymanie higieny pojemniczka na soczewki kontaktowe stanowi jeden z najczęściej zaniedbywanych aspektów higieny noszenia soczewek kontaktowych. Codziennie, po założeniu soczewek, pojemniczek należy opróżnić ze znajdującego się w nim płynu, przepłukać Świeżym płynem do dezynfekcji i pozostawić do wyschnięcia na powietrzu. Suszenie pojemniczka jest ważne, ponieważ drobnoustroje nie rozmnażają sie w suchym środowisku. Pojemniczek na soczewki należy regularnie wymieniać na nowy, najlepiej raz w miesiącu. Bliższych informacji na temat znaczenia właściwych procedur czyszczenia udzieli Ci Specjalista. Jeżeli będziesz stosował się do zaleceń Specjalisty, będziesz mógł nieprzerwanie korzystać z wygody i doskonałej jakości widzenia, jaką daje noszenie soczewek kontaktowych.

Odbywaj regularne wizyty kontrolne

Regularne wizyty kontrolne są ważne nie tylko dla Twoich oczu, lecz również dla ogólnego stanu zdrowia.

Regularne wizyty kontrolne stanowią najważniejszy sposób zapewniający wykrycie ewentualnych problemów z oczami oraz utrzymanie dobrego widzenia i zdrowia oczu. Pamiętaj, że niektóre choroby oczu długo przebiegają bezobjawowo. Rezygnując z okresowej wizyty kontrolnej, rezygnujesz z szansy na wczesne wykrycie również innych problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca czy wysokie ciśnienie, których pierwsze objawy można wykryć właśnie podczas badania okulistycznego. Rutynowe badania oczu mogą umożliwić wykrycie schorzeń zanim spowodują one nieodwracalne uszkodzenia w obrębie oczu i w całym organizmie.

Dziel się swoją wiedzą z innymi

Jeżeli czytając niniejszą broszurę dowiedziałeś się czegoś nowego, to jest bardzo prawdopodobne, że również członkowie Twojej rodziny, przyjaciele i znajomi odniosą korzyści z tej lektury. Przekaż osobom, na których Ci zależy, informacje zawarte w tej ulotce, bo naprawdę warto.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium