Odwiedź nasze sklepy stacjonarne: Kraków Rzeszów

Kategorie porad
Masz kłopot z wyborem?
Zadzwoń

604 804 800

w godz 10-18 od pon-pt

Promocje
Air Optix Plus HydraGlyde, 3 szt. + Look Care Supreme, 360 ml
Air Optix Plus HydraGlyde, 3 szt. + Look Care Supreme, 360 ml
84,98 zł 79,99 zł

Wysyłka w: 48 godzin

0
więcej
  • -6%
Air Optix Plus HydraGlyde, 6 szt. + Look Care Supreme, 360 ml
Air Optix Plus HydraGlyde, 6 szt. + Look Care Supreme, 360 ml
129,98 zł 124,99 zł

Wysyłka w: 48 godzin

0
więcej
  • -4%
Acuvue Oasys Multifocal, 6 szt. + Look Care Supreme, 360 ml
Acuvue Oasys Multifocal, 6 szt. + Look Care Supreme, 360 ml
156,98 zł 149,99 zł

Wysyłka w: 5 dni

0
więcej
  • -4%
Acuvue Oasys, 12szt. + Look Care Aqua Solution, 360 ml
Acuvue Oasys, 12szt. + Look Care Aqua Solution, 360 ml
194,98 zł 189,99 zł

Wysyłka w: 48 godzin

0
więcej
  • -3%
Acuvue Oasys, 12szt. + Look Care Aqua Solution, 2 x 360 ml
Acuvue Oasys, 12szt. + Look Care Aqua Solution, 2 x 360 ml
219,98 zł 209,99 zł

Wysyłka w: 48 godzin

0
więcej
  • -5%

Dalekowzroczność - przyczyny, objawy i leczenie

Dalekowzroczność - przyczyny, objawy i leczenie

Nadwzroczność jest jedną z najczęściej występujących wad wzroku, zarówno u dzieci, osób dorosłych oraz starszych. Wiąże się ona z nieprawidłowym załamywaniem światła w oku, powodując niewyraźne widzenie przedmiotów znajdujących się w bliskiej odległości przy jednoczesnym zachowaniu ostrości widzenia w przypadku obiektów będących daleko. Czym dokładnie jest dalekowzroczność? Jakie są jej przyczyny? Jak wygląda leczenie nadwzroczności i jakie metody korekcji są najlepsze dla dalekowidzów? 

Czym jest dalekowzroczność? Objawy nadwzroczności

Dalekowzroczność, znana także pod nazwą nadwzroczność, hyperopia czy hypermetropia, to wada wzroku wynikająca z nieprawidłowego ogniskowania promieni świetlnych przez układ optyczny oka. Równoległe promienie świetlne, które wpadają do oka, po przejściu przez ośrodki optyczne załamują się za siatkówką, a nie tak jak powinny - na jej powierzchni. W efekcie powstający na siatkówce obraz staje się nieostry.

Jak widzi osoba z dalekowzrocznością? Charakterystycznym objawem nadwzroczności jest ostrzejsze widzenie obiektów znajdujących się w oddali niż tych znajdujących się w pobliżu. Oznacza to, że dalekowidz będzie miał problem z przeczytaniem książki czy gazety, jednak wyraźniej dostrzeże wyłaniający się zza zakrętu autobus. W praktyce jednak, zwłaszcza w przypadku większej dalekowzroczności, często zdarza się, że osoba borykająca się z tym problemem ma kłopoty z wyraźnym postrzeganiem przedmiotów z każdej odległości.

Do nietypowych objawów dalekowzroczności można zaliczyć podwójne widzenie, ból głowy oraz ból gałek ocznych. Zwiększa się również ryzyko wystąpienia zeza zbieżnego.

Jakie są przyczyny nadwzroczności?

Nadwzrocznością określamy sytuację, gdy obraz w oku powstaje poza siatkówką. Przyczyną takiej sytuacji może być zbyt krótka gałka oczna lub płaska rogówka. Często dochodzi również do pojawienia się wady wzroku na skutek osłabienia i kruchości naczyń krwionośnych w obrębie gałki ocznej. Dzieje się tak między innymi, gdy osoba zmaga się z cukrzycą. Ponadto u dzieci mamy do czynienia ze zjawiskiem zwanym dalekowzrocznością fizjologiczną, która wraz z wiekiem powinna się unormować, jednak zdarza się, że przechodzi ona w postać przewlekłą, powodując trwałą nadwzroczność patologiczną.

dalekowzroczność

Nadwzroczność u dzieci 

Jak już wspomnieliśmy wyżej - niewielka nadwzroczność u dzieci jest stanem fizjologicznym. Wraz z dorastaniem oczy powinny stopniowo ulegać emmetropizacji, czyli korygować widzenie do momentu uzyskania stanu bez wady wzroku. 

Warto jednak pamiętać, że nie każda dalekowzroczność u dziecka będzie fizjologiczna. Jeśli wada jest duża, nie cofnie się samodzielnie i wymaga korekcji od najwcześniejszych lat dziecka. Niestety, patologiczną nadwzroczność u dzieci często ciężko jest wyłapać, ze względu na duże możliwości akomodacyjne. Jednak jeśli dziecko niechętnie przegląda książki, jego wzrok szybko się męczy i ma tendencję do zezowania - warto skonsultować się z okulistą.

Dalekowzroczność starcza

Z wiekiem może dochodzić do osłabienia akomodacji oka i pojawienia się tzw. nadwzroczności starczej, zwanej także starczowzrocznością czy prezbiopią. Jest to zespół zmian, które zachodzą w ludzkim oku wraz z postępującym wiekiem. Może pojawić się także u osób, które w młodszym wieku nigdy nie miały problemów ze wzrokiem i nie stwierdzono u nich wcześniej wady wzroku.

Warto mieć świadomość, że wraz z postępującym wiekiem, zmieniają się objawy dalekowzroczności. Osoby po 40 roku życia, zmagające się z nadwzrocznością zaczynają mieć często problem ze złym widzeniem zarówno dali, jak i bliży. Wiąże się to z osłabioną akomodacją oka.

Diagnostyka nadwzroczności u dzieci

U dorosłych diagnostyka dalekowzroczności jest stosunkowo prosta. Problem pojawia się u dzieci, z którymi ciężej się współpracuje. Wówczas wykorzystuje się metodę polegającą na czasowym porażeniu mięśnia rzęskowego, blokując w ten sposób możliwość akomodacji oka. Okulista wprowadza do oka specjalne krople, a następnie przeprowadza skiaskopię (badanie manualne) lub refraktometrię (badanie komputerowe).

Jak można korygować dalekowzroczność?

W celu korekcji nadwzroczności można stosować dwa rozwiązania. Najczęściej pierwszą opcją, po jaką sięgają osoby ze świeżo zdiagnozowaną dalekowzrocznością są okulary korekcyjne. Drugim rozwiązaniem, częściej stosowanym przez osoby aktywne oraz sportowców są soczewki kontaktowe. Czym charakteryzują się poszczególne metody korekcji dalekowzroczności?

Okulary korekcyjne dla osób z nadwzrocznością

Korekcja nadwzroczności przy pomocy okularów pozwala nie tylko poprawić komfort widzenia, ale również zredukować pogłębianie się wady wzroku. Dalekowidzom przepisuje się okulary z soczewkami wypukłymi, zwane potocznie „plusami”. Rodzaj szkieł dobiera się na podstawie badania wzroku, po którym uzyskuje się receptę ze wszystkimi istotnymi parametrami.

Jest to wygodna metoda korekcji dalekowzroczności na co dzień, ponieważ nie wymaga zachowania pełnej higieny, jak w przypadku soczewek kontaktowych. Ponadto, dzięki szerokiej ofercie oprawek można łatwo dopasować okulary do swojej stylizacji. Co więcej, obecnie okulary posiadają różnego rodzaju powłoki, które poprawiają komfort ich użytkowania, chroniąc przed parowaniem, ograniczając refleksy świetlne czy zabezpieczając wzrok przed promieniowaniem UV.

Soczewki kontaktowe dla osób nadwzrocznych

Podobnie jak okulary korekcyjne, dobiera się również soczewki kontaktowe. Jeśli jednak posiadamy jedynie receptę na okulary, warto ponownie udać się do specjalisty, który przepisze nam receptę na konkretne soczewki. Nie należy zamawiać soczewek na podstawie recepty na okulary, ponieważ ze względu na odległość od oka, rodzaj korekcji będzie inny. W badaniu ważne jest również sprawdzenie krzywizny oka oraz rozmiaru. Więcej na ten temat dowiesz się w artykule: Jak dobrać soczewki kontaktowe na podstawie okularów?

 

Soczewki, w przeciwieństwie do okularów nie ograniczają pola widzenia i są wygodniejsze w stosowaniu. Doskonale sprawdzają się podczas uprawiania sportów czy aktywnego trybu życia. Wymagają jednak odpowiedniej higieny podczas aplikacji, co dla wielu osób, zwłaszcza dzieci, może być problematyczne.

Leczenie dalekowzroczności

Oprócz okularów i soczewek kontaktowych istnieje także możliwość wykonania laserowej korekcji wzroku, która usunie wadę i przywróci prawidłowe widzenie, bez konieczności doraźnego korygowania. Zabiegu tego nie wykonuje się jednak u osób poniżej 21 roku życia, ani u pacjentów, u których wada ma charakter pogłębiający się. Żeby dowiedzieć się, jakie jeszcze są przeciwwskazania do laserowej korekcji wzroku, należy skonsultować się z okulistą, który określi, czy pacjent kwalifikuje się do zabiegu.

 

Sprawdź także: Krótkowzroczność - objawy, przyczyny i leczenie

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium