Odwiedź nasze sklepy stacjonarne: Kraków Rzeszów

Kategorie porad
Masz kłopot z wyborem?
Zadzwoń

604 804 800

w godz 10-18 od pon-pt

Promocje
Acuvue Oasys, 12szt. + Look Care Aqua Solution, 360 ml
Acuvue Oasys, 12szt. + Look Care Aqua Solution, 360 ml
194,98 zł 189,99 zł

Wysyłka w: 48 godzin

0
więcej
  • -3%
Look Care Supreme, 2 x 360 ml
Look Care Supreme, 2 x 360 ml
59,98 zł 49,99 zł

Wysyłka w: 24 godziny

5
op.
więcej
  • -17%
Look Care Aqua Solution, 2 x 360 ml
Look Care Aqua Solution, 2 x 360 ml
49,99 zł 44,99 zł

Wysyłka w: 24 godziny

5
op.
więcej
  • -10%
ReNu MPS, 2x360 ml
ReNu MPS, 2x360 ml
69,98 zł 59,99 zł

Wysyłka w: 24 godziny

4
zest.
więcej
  • -14%
ReNu MultiPlus, 2x360 ml
ReNu MultiPlus, 2x360 ml
69,98 zł 59,99 zł

Wysyłka w: 24 godziny

4
zest.
więcej
  • -14%

Co to jest zez? Jak leczyć zeza u dzieci i dorosłych?

Co to jest zez? Jak leczyć zeza u dzieci i dorosłych?

Nierównoległe ustawienie gałek ocznych i zaburzenia widzenia to symptomy choroby oczu, jaką jest zez. Objawy pojawiają się zwykle w młodym wieku, a nieleczone mogą powodować nieodwracalne skutki. Jak leczyć zeza? Warto dowiedzieć się więcej o specyfice tej choroby i metodach leczenia, by w razie konieczności nie bagatelizować objawów i zwrócić się do specjalisty.

Zez – poważne zagrożenia dla zdrowia

Co to jest zez? To zaburzenie osi widzenia, które objawia się zwróceniem jednego oka w kierunku nosa (zez zbieżny) lub skroni (zez rozbieżny). Jeżeli objawy występują w obu gałkach, to mamy do czynienia z zezem naprzemiennym. 

Uciekające oko to nie tylko defekt kosmetyczny, ale również poważne zagrożenia dla zdrowia. Nieleczony może trwale uszkodzić narząd wzroku i nie tylko. Rozbieżność oczu negatywnie wpływa również na mózg, który jest zmuszony do przetwarzania różnych od siebie obrazów. Reakcją obronną organizmu jest nadmierne pochylanie głowy w jedną stronę, co może prowadzić do wady postawy. Natomiast nieleczony zez u dziecka powoduje tłumienie jednego z obrazów, co w efekcie generuje problem niedowidzenia. 

Jakie objawy towarzyszą chorobie? 

Przyczyna zeza bardzo często uwarunkowana jest genetycznie. Wówczas pierwsze objawy widoczne są już przy narodzinach dziecka. Jednak uciekające oko może być również efektem choroby narządu wzroku i układu nerwowego, zaburzeń rozwoju lub nowotworu. 

Najczęstszymi objawami jest utrata ostrości wzroku, które skutkuje przymykaniem lub przymrużaniem oczu, a także brak ruchu oka w którymś z kierunków. Wyjątkiem jest zez ukryty, który ujawnia się dopiero po zasłonięciu jednego oka. W każdym przypadku pogorszenia się wzroku należy udać się do specjalisty, by jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie i skorygować uciekające oko. 

Jak leczyć zeza u dzieci?

Konieczność przeprowadzenia operacji wrasta wraz z wiekiem. Uciekające oko u dziecka można korygować mniej inwazyjnymi metodami, jeśli tylko będą one wprowadzone jak najwcześniej. Do 10. roku życia narząd wzroku stale się rozwija, wtedy też są o wiele większe szanse na leczenie wszelkich chorób. Zez u dziecka leczony jest okularami korygującymi, które stymulują pracę chorej gałki ocznej. 

Niezwykle ważnym elementem w procesie leczenie są ćwiczenia specjalistyczne dobierane przez lekarza na podstawie postawionej diagnozy. Ich regularne wykonywanie w większości przypadków skutkuje całkowitym wyleczeniem uciekającego oka. Jak leczyć zeza, gdy ćwiczenia nie przynoszą efektów? W takim przypadku konieczna może okazać się operacja, która skoryguje uciekające oko u dziecka. Zabieg jest przeprowadzanie pod całkowitą narkozą, a późniejsza rehabilitacja, w większości przypadków, pozwala na całkowity powrót do zdrowia. 

Jak leczyć zeza u dorosłych?

Uciekające oko u dorosłych to nieco poważniejszy problem ze względu na to, że narząd wzrok jest już w pełni wykształcony, przez co trudniej jest korygować wady. Najważniejszym etapem jest prawidłowa diagnoza. 

W tym celu należy udać się do specjalisty – lekarza strabologa, który ustala jak leczyć zeza u dorosłych. W większości przypadków zez korygowany jest operacyjnie. Zabieg polega na wzmocnieniu lub osłabieniu mięśni odpowiedzialnych za poruszanie się gałki ocznej. W tym celu stosuję się szwy, które regulują prawidłowe ustawienie oka. Alternatywą stosowaną przy niektórych typach zeza jest zastrzyk z toksyny botulinowej, która częściowo paraliżuje mięśnie oka. Niezależnie od metody leczenia czas rekonwalescencji trwa około dwóch tygodni. Należy wtedy prowadzić spokojny tryb życia i stosować specjalne krople do oczu, które przyspieszają proces gojenia.

Zobacz także: czym jest leniwe oko i jak sobie z nim radzić?

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium