Odwiedź nasze sklepy stacjonarne: Kraków Rzeszów

Promocje
Acuvue Oasys, 12szt. + Look Care Aqua Solution, 360 ml
Acuvue Oasys, 12szt. + Look Care Aqua Solution, 360 ml
194,98 zł 189,99 zł

Wysyłka w: 48 godzin

0
więcej
  • -3%
Look Care Supreme, 2 x 360 ml
Look Care Supreme, 2 x 360 ml
59,98 zł 49,99 zł

Wysyłka w: 24 godziny

5
op.
więcej
  • -17%
Look Care Aqua Solution, 2 x 360 ml
Look Care Aqua Solution, 2 x 360 ml
49,99 zł 44,99 zł

Wysyłka w: 24 godziny

5
op.
więcej
  • -10%
ReNu MPS, 2x360 ml
ReNu MPS, 2x360 ml
69,98 zł 59,99 zł

Wysyłka w: 24 godziny

4
zest.
więcej
  • -14%
ReNu MultiPlus, 2x360 ml
ReNu MultiPlus, 2x360 ml
69,98 zł 59,99 zł

Wysyłka w: 24 godziny

4
zest.
więcej
  • -14%
Jak dobrać soczewki kontaktowe? – Vademecum użytkownika

Cenisz sobie wygodę i komfort widzenia? Podczas letnich upałów unikasz patrzenia w słońce (no przecież nie założysz okularów przeciwsłonecznych na korekcyjne!), zimą wejście do ciepłego pomieszczenia kończy się 1 minutową przerwą (aż szkła odparują), powiedz stop ograniczeniom! Wada wzroku nie musi być dla Ciebie uciążliwa! Odpowiednio dobrane soczewki kontaktowe dadzą Ci komfort użytkowania i wygodę. By jednak dołączyć do grona osób noszących szkła kontaktowe, dowiedz się czym są, jakie są ich rodzaje i jak je odpowiednio dobrać.

 

 jak-dobrac-soczewki-kontaktowe

 

Soczewki kontaktowe - dla każdego, coś dobrego

Niezależnie od tego jaką wadę wzroku masz, czy jesteś krótkowidzem a może dalekowidzem, dobierzesz odpowiednie soczewki kontaktowe dla siebie. Jesteś posiadaczem większej wady wzroku? Spokojnie! Możesz dobrać również soczewki astygmatyczne (toryczne) lub inne specjalistyczne. Jeśli decydujesz się na kupno soczewek po raz pierwszy, warto udać się do specjalisty i skorzystać z jego porad. Okulista, optyk online – rozwieją Twoje wątpliwości, a także odpowiedzą na wszystkie pytania, które będziesz mieć w związku z tym sposobem korekcji wzroku.

Kolejną ważną rzeczą jest by kupować produkty tylko w sprawdzonych, polecanych i rekomendowanych sklepach. To zagwarantuje Ci towar najwyżej jakości. Jeśli pomimo rad ekspertów, nadal nie jesteś przekonany do zakupu, nie martw się. Zakup soczewek kontaktowych nie jest tak zobowiązujący, jak na przykład okularów korekcyjnych! Tutaj w zależności jak chcesz je użytkować, możesz sięgnąć po te jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne a nawet roczne. Dodatkowym argumentem przemawiającym za spróbowaniem jest fakt, że w przeciwieństwie do okularów, soczewki kontaktowe są tanie. Nie będzie Cię ta próba drogo kosztować, a może okazać się rewolucją w sposobie „patrzenia” na świat.

Pytania do specjalisty – czyli zawód optometrysty

Optometrysta zajmuje się doborem odpowiednich dla Ciebie soczewek kontaktowych. Udając się do salonu lub punktu badań wzroku, to zazwyczaj właśnie on przeprowadza badania, które mają na celu zdiagnozowanie i ocenę stanu wzroku. Jeśli widzisz niewyraźnie, a nie stwierdzono u Ciebie wady wzroku, to również pole do popisu dla optometrysty, który zajmuje się badaniem dróg wzroku, ciśnienia w gałce ocznej czy oceną budowy gałki ocznej. To właśnie on może zaplanować Twoje leczenie lub po prostu wskazać soczewki, które będą rozwiązaniem Twoich problemów.

Wzrok, podobnie jak każdy z naszych narządów wymaga… ćwiczeń. U specjalisty dowiesz się jak możesz ćwiczyć wzrok, by bardziej go skupić. Wbrew pozorom takie działania powinien wykonywać każdy, kogo wzrok narażony jest przykładowo na światło słoneczne, pracę przed komputerem, w hali produkcyjnej czy innym środowisku, które może doprowadzić do nadwyrężenia lub uszkodzenia widzenia.

Szkła kontaktowe to nie tylko wygoda

Najważniejszą funkcją soczewek jest oczywiście korekcja wad wzroku. O braku wady wzroku mówimy wtedy, kiedy promień świetlny skupia się dokładnie na siatkówce oka. W przypadku gdy promień ten skupia się za siatkówką – mówimy o dalekowidzeniu. Osoby posiadające te wadę wzroku widzą doskonale przedmioty/obiekty znajdujące się w oddali, nie widząc wyraźnie tych, które znajdują się w ich pobliżu. W przypadku występowania tej wady, specjalista dobierze soczewki skupiające, z oznakowaniem plus w dioptriach.

Odwrotną sytuacją do dalekowzroczności jest krótkowzroczność. W tym przypadku promień skupia się przed siatkówką oka, czego konsekwencją jest dobre widzenie przedmiotów/obiektów znajdujących się blisko, a rozmycie tych, które znajdują się w oddali. W korygowaniu tej wady używa się „minusów”, czyli soczewek rozpraszających.

Dość wymagającą wadą dla optometrystów jest astygmatyzm. Jednak i tutaj z powodzeniem można dobrać soczewki. Astygmatyzm może występować jako wada towarzysząca innej, przykładowo dalekowzroczności czy krótkowzroczności. U jej przyczyn jest zła krzywizna rogówki, która powoduje, że promień świetlny wpadający do oka, załamuje się w dwóch płaszczyznach. Dlatego astygmatycy nie widzą wyraźnie całego przedmiotu/ obiektu a tylko jedną jego płaszczyznę: pion czy też poziom. Do korekcji tej wady wzroku używa się soczewek torycznych.

Tych soczewek nie dobierzemy sobie już według własnego uznania, w ich wyborze musi pomóc specjalista. Z racji tego, że astygmatyk widzi wyraźnie pion lub poziom, soczewka musi mieć określoną wyraźnie orientację. To jak zostanie przygotowana soczewka toryczna jest równie ważne jak jej założenie. O ile w przypadku zwykłych szkieł kontaktowych umiejscowienie na gałce ocznej nie ma większego znaczenia, o tyle w przypadku tej wady wzroku ma bardzo istotne. Soczewki astygmatyczne mają inny kształt dlatego ważne jest by pamiętać by zawsze znajdowała się w takim położeniu jak wskaże nam lekarz.

Tak jak astygmatyzm może iść w parze z innymi wadami wzroku, tak i podobnie jest z wadą występującą u osób starszych, a mianowicie zaburzenia akomodacji. Akomodacja to zdolność widzenia z różnych odległości. Jest to możliwe dzięki zdolności gałki ocznej do zmiany kształtu, rozróżnianiu dalszych oraz bliższych obiektów. Z wiekiem ta umiejętność traci na sile. Dlatego wzmacnia się te naturalną cechę naszego oka, poprzez dobranie soczewek progresywnych. Szkło progresywne umożliwia wyraźne i ostre widzenie zarówno z bliska, jak i daleka. Szkła progresywne nie korygują konkretnej wady wzroku, a jedynie wzmacniają naturalny proces, który z wiekiem ulega osłabieniu.

Czas też ma znaczenie

W zależności jaki tryb życia prowadzisz, możesz do niego dobrać odpowiednie soczewki kontaktowe. Jeśli Twoją mocną stroną jest rutyna i uporządkowanie, spokojnie możesz sięgnąć po soczewki jednodniowe, które wymagają codziennej wymiany. Inne soczewki będą dla Ciebie odpowiednie, jeśli prowadzisz zabiegany tryb życia. Tutaj warto rozważyć okresowe: soczewki dwutygodniowe, soczewki miesięczne lub roczne. Podobnie jak przy rodzajach wad wzroku, każdy znajdzie coś dla siebie. Punktem wyjścia jest wiedza na temat zalet każdego z rozwiązań oraz krytyczne podejście do swoich nawyków. Gotowi? Zaczynamy!

Zacznijmy więc od soczewek jednodniowych. Niezaprzeczalną zaletą ich użytkowania jest to, że nie musimy pamiętać o ich przechowywaniu i pielęgnacji. Po całym dniu noszenia, po prostu wyrzucamy je do kosza. Następnego ranka sięgamy po zupełnie nową parę, która wieczór również wyląduje tam gdzie poprzednia para. Nie interesuje nas ich data przydatności, w przeciwieństwie do rozwiązań szkieł z dłuższym terminem (powyżej tygodnia).

Soczewki jednodniowe polecane są dla osób z wrażliwymi oczami, z tendencją do łzawienia czy alergii. Możliwość dostania się nieczystości, zarazków jest dużo mniejsza niż w przypadku soczewek, które przechowujemy na dłuższy okres czasu.

Wymieniając soczewki regularnie o poranku, oszczędzamy sporo czasu. Wyjmujemy nowe opakowanie, zakładamy soczewki i nic więcej nas nie obchodzi. Szkła wymieniane codziennie będą też najlepsze dla osób uprawiających sport, który w szczególności naraża gałkę oczną na podrażnienia (pływanie, kolarstwo czy biegi).

Oczywiście nie można nie wspomnieć też przy okazji o minusach tego rozwiązania, którym jest konieczność zakupu soczewek bardzo regularnie lub ze sporym zapasem. Soczewki jednodniowe są tańsze i są dostępne w każdym sklepie z soczewkami.

Czas poznać drugą stronę medalu czyli rozwiązania czasowe. Mowa o soczewkach dwutygodniowych, miesięcznych oraz rocznych.

Jeśli jesteś osobą roztargnioną, zabieganą lub często wyjeżdżasz? Lubisz podróże i spędzanie czasu w ekstremalnych warunkach lub na łonie natury? Pracujesz po więcej niż 8 h dziennie? Uprawiasz wyczynowo sport? Masz dużą wadę, która uniemożliwia Ci funkcjonowanie bez soczewek lub okularów? Jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiedziałeś pozytywnie, rozwiązania czasowe są dla Ciebie stworzone.

Jeśli zdajesz sobie sprawę, że po 8-10 h nie będziesz mógł wymienić soczewek, zdecydowanie warto zainteresować się szkłami o trybie dłuższym niż jeden dzień. Na rynku można również dostać soczewki, które możesz nosić dzień i noc, bez konieczności przechowywania w specjalnym płynie do soczewek kontaktowych. Jeśli jednak nie możesz ich zdezynfekować w specjalnie do tego przygotowanych płynach do soczewek, musisz pamiętać by mieć zawsze przy sobie krople nawilżające, by zanadto nie podrażnić rogówki oka, nie dopuszczając do jej zbytniego wysuszenia.

Oczywiście jak każde rozwiązanie to również posiada wady. Noszenie soczewek bez przerwy naraża gałkę oczną na podrażnienia, wysuszenia czy infekcje. Dlatego jeśli jest to możliwe, lepiej wyjmować je na noc – przechowując w płynie do soczewek. W przypadku soczewek jednodniowych nie dochodzi do sytuacji, w której naruszymy soczewkę poprzez jej dotykanie w ciągu dnia (nawet jeśli to zrobimy, następnego dnia i tak założymy nową).

W przypadku soczewek dwutygodniowych czy miesięcznych, możemy szkło naruszyć/uszkodzić co może niekorzystnie wpłynąć na jej właściwości. Największym minusem jest kontrola terminu ważności. Z reguły wybieramy ten rodzaj soczewek, ponieważ prowadzimy napięty tryb życia, jaka jest więc gwarancja, że co do dnia będziemy pamiętać o zakupie nowej pary i wymianie tej obecnej? To niestety ograniczenia tego rozwiązania, z którymi musimy się zmierzyć. Tak decyzja o wyborze jednodniowe czy np. miesięczne, zależy od osobistych preferencji czy stylu życia, dyscypliny wewnętrznej, często również przyczynić się może do tego ogólny stan zdrowia czy kondycja oczu i wzroku. W razie jakichkolwiek wątpliwości poradź się specjalisty.

Pielęgnacja to podstawa

Z racji tego, że soczewki mają bezpośredni kontakt z naszą gałką oczną, bardzo wrażliwym oraz delikatnym narządem, niezwykle istotne jest by dbać o pielęgnacje i dezynfekcje. Po każdym zdjęciu soczewek (zwłaszcza jeśli używamy o dłuższym terminie użytkowania) należy dezynfekować je, w specjalnie do tego przygotowanych płynach pielęgnacyjnych. Po wyjęciu soczewek warto również zadbać o odpowiednie nawilżenie oka, które po całym dniu w soczewkach może być nieco podrażnione, dlatego dobrą praktyką jest używanie przed snem kropli nawilżających.

Każdorazowo musisz pamiętać o higienie dłoni, ponieważ zarazki oraz brud z dłoni mogą zanieczyścić a nawet zniszczyć powierzchnię soczewki. Po wyjęciu z oka szkieł kontaktowych przepłucz koniecznie każdą z nich w płynie do soczewek kontaktowych. Pamiętaj również o przechowywaniu w pojemniku na soczewki.

Głosy za oraz przeciw – czyli zalety i wady noszenia soczewek kontaktowych

Jeśli już wiesz dla kogo przeznaczone są soczewki, wiesz jakie wady wzroku można nimi korygować oraz jak je pielęgnować, by nie dopuścić do ich zniszczenia czy zabrudzenia, czas zestawić wady i zalety w jednym miejscu.
Główną zaletą soczewek kontaktowych jest to, że dają Ci pełną swobodę ruchu. Możesz uprawiać sport bez obawy, że okulary zsuną Ci się z nosa. Możesz nosić okulary przeciwsłoneczne i ciągle widzieć wyraźnie. Nie straszne Ci będą podczas mrozów zmiany temperatur oraz zaparowane szkła. Można nimi korygować wszystkie wady wzroku (krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm czy problemy z akomodacją).

Niestety nie każdy może nosić soczewki. Jeśli masz bardzo wrażliwe oczy, lub skłonne do podrażnień czy alergii, bezpieczniejszym rozwiązaniem będą okulary korekcyjne. Przy niektórych schorzeniach również nie wskazane jest noszenie soczewek, o tym jednak decyduje specjalista, dlatego przed zakupem pierwszej pary soczewek koniecznie się z nim skonsultuj.

Kolejną zaletą jest fakt, że jeśli sprawia nam kłopot przyznanie się do wady wzroku, nosząc soczewki możemy ten fakt ukryć. Okulary poprzez oprawki nieco ograniczają pole widzenia, nic takiego nie ma miejsca w przypadku soczewek. 

Posiadacze okularów potwierdzą ile razy w ciągu dnia muszą ściągać je i przecierać, ponieważ każda poprawka okularów na nosie jest w stanie je zabrudzić. Soczewki czyścimy tylko raz dziennie po zdjęciu z oka, przed włożeniem do pojemnika z płynem do soczewek.

Znacie wiersz Juliana Tuwima o Panu Hilarym? Bohater szukał okularów, które miał przez cały czas na nosie… Ta sytuacja owszem może mieć miejsce, jednak raczej jeśli chodzi o soczewki. Ich noszenie jest bardzo komfortowe do tego stopnia, że faktycznie można o nich zapomnieć. 

Nie podoba Ci się naturalny kolor oczu? To mała zaleta, aczkolwiek dla wielu dość ważna, ponieważ szkłami kontaktowymi możesz również zmienić swój wygląd. Zawsze marzyłaś/eś o zielonych oczach? Teraz możesz je mieć. Za sprawą kolorowych soczewek kontaktowych! Kolorowe soczewki to również ciekawe rozwiązanie na imprezy okolicznościowe. Producenci pokusili się o przygotowanie różnych kolorów czy nawet wzorów więc jest z czego wybierać! Oczywiście można mówić o względach estetycznych również przy okularach korekcyjnych, do których dobrać możemy bardzo charakterystyczne oprawki, lub delikatne mało inwazyjne w zależności od preferencji.

Dość kłopotliwe dla niektórych staje się zakładanie i ściąganie szkieł kontaktowych. Nie jest to rzecz łatwa i trzeba nieco wprawy by robić to sprawnie. Tutaj po drugiej stronie barykady możemy umieścić łatwe w zakładaniu, jak i w zdejmowaniu okulary korekcyjne, których instrukcji nie trzeba nikomu tłumaczyć.

Zarówno w przypadku okularów jak i soczewek trzeba dbać o ich czystość. O ile w przypadku okularów sprowadza się ona do czyszczenia szkieł płynem lub ściereczką, o tyle soczewki trzeba płukać, dezynfekować a także przechowywać w odpowiedni sposób, co niekoniecznie może spodobać się roztargnionym osobom.

Ponadto w przypadku soczewek musimy kontrolować ile par pozostało oraz na jaki czas (jeśli decydujemy się na soczewki dwutygodniowe, miesięczne lub roczne). Pamiętanie o datach i ilościach może być kolejną wadą tego rozwiązania.

Pracujesz przed komputerem? Prawdopodobnie do wad soczewek dopiszesz odczucie dyskomfortu i wysuszenia gałki ocznej, której nie doświadczysz nosząc okulary korekcyjne. Nosząc soczewki bardziej też odczujesz klimatyzację, która wysuszać będzie oczy, czy dym, który będzie gryźć bardziej niż zwykle dostając się do oczu.

Niewątpliwym plusem soczewek jest możliwość kupowania ich na sztuki, podczas gdy zgubimy okulary to z pewnością całe, a nie tylko ich połowę.

Jednorazowy koszt zakupu okularów jest dość wysoki, jednorazowy koszt zakupu soczewek jest mniejszy, jednak poprzez fakt że ciągle musimy się w nie zaopatrywać, ich koszt jest wyższy niż zakup okularów na kilka lat.

Noszenie soczewek to niebywały komfort, wiążący się jednak z nowymi obowiązkami oraz dbałością o higienę oka, jak i samej soczewki. Jeśli masz wadę wzroku, masz przepisane okulary, warto spróbować z opcji noszenia soczewek kontaktowych, nawet jeśli miałbyś z nich korzystać tylko okazyjnie. Wybór należy do Ciebie :)

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium