Wysyłka w: 48 godzin
Noszenie soczewek jest bardzo wygodne, jednak przed decyzją o ich zakupie konieczna jest diagnoza optyka specjalisty, który stwierdzi czy pacjent może w ogóle stosować soczewki. Musimy pamiętać, że nie każde oko jest przystosowane do takiej opcji korekcji wady. Jeżeli już będziemy mogli wymienić okulary tradycyjne na soczewki kontaktowe, musimy pamiętać o zaleceniach okulisty. Pomoże on w doborze najodpowiedniejszych soczewek do posiadanej wady. Trzeba także zwracać uwagę na ich regularną pielęgnację, na którą składa się systematyczne czyszczenie i umieszczanie w pojemniku wypełnionym specjalnym płynem do pielęgnacji.
Wiele osób waha się przed decyzją kupna soczewek obawiając się procesu zakładania, i ich zdejmowania. Jednak tylko na początku może być to kłopotliwa procedura, z czasem staje się ona rutyną, a my zapominamy o naszych obawach, ciesząc się lepszą jakością widzenia. Jeżeli zakładanie soczewek jest dla Ciebie zmorą i udręką, poniżej prezentujemy kilka przydatnych rad.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jak rozpocząć przygodę z soczewkami?
- Jak założyć soczewki?
- Jak zdejmować soczewki?
- Jakie zagrożenia są związane z noszeniem soczewek?
Jak poprawnie założyć soczewkę?
Po pierwsze musisz pamiętać, aby wcześniej dokładnie umyć ręce. Przed założeniem soczewek dobrze jest wypłukać je za pomocą wielofunkcyjnego płynu do soczewek (np. Opti-Free PureMoist). Taki zabieg nie jest wymagany jeżeli używasz soczewek jednodniowych.
Dalej kolejno: ustaw soczewkę na czubku palca wskazującego, upewnij się że jest odwrócona właściwą stroną. Patrząc na wprost pociągnij dolną powiekę na dół środkowym palcem tej samej dłoni, natomiast górną w górę wskazującym palcem drugiej dłoni. Następnie, delikatnie ułóż soczewkę na dolną część oka. Zabierz palec wskazujący i opuść powiekę. Popatrz w dół i zamknij oczy na krótką chwilę.
Jak poprawnie zdejmować soczewkę?
Zaraz przed zdejmowaniem możesz użyć specjalnych kropli (np. ReNu Multiplus Lubricating Drops), które nawilżą soczewki i ułatwią ich usunięcie. Patrząc w górę, środkowym palcem dłoni naciągnij w dół dolną powiekę. Następnie umieść palec wskazujący na dolnej krawędzi soczewki, przesuń soczewkę w kierunku dolnej części oka. Teraz ściśnij soczewkę palcem wskazującym i kciukiem, i delikatnym ruchem wyjmij z oka.
Czy z noszeniem soczewek kontaktowych związane są jakiekolwiek zagrożenia?
Noszenie soczewek jest bezpieczne dla naszego zdrowia, ale musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach:
- Zdejmować szkła w celu ich odkażania i oczyszczenia,
- Unikać zbyt długiego noszenia soczewek bez przerwy,
- Wymienić soczewki na nowe, gdy skończy się okres ich użytkowania,
- Pamiętać o używaniu odpowiednich soczewek w zależności od ich przeznaczenia: soczewki do użytku dziennego (np. Avaira)
lub te do stosowania w dzień i w nocy (np. Air Optix Night&Day Aqua).
Bardzo ważne jest stosowanie płynu, za pomocą którego czyścimy i w którym przechowujemy nasze soczewki. Trzeba pamiętać, aby:
- Nie używać tego samego płynu po raz drugi,
- Przechowywać go w temperaturze pokojowej w miejscu niedostępnym dla dzieci,
- Szczelnie zamykać butelkę,
- Nie mieszać ze sobą płynów różnych rodzajów i marek,
- Nigdy nie dotykać końcówką wykraplacza innych powierzchni.
Duża liczba pacjentów, u których nie stwierdzono żadnych przeciwwskazań dotyczących stosowania soczewek kontaktowych, wybiera taką formę korekcji wzroku, ponieważ z wielu względów to opcja wygodniejsza i bardziej komfortowa. Trzeba jednak pamiętać o stosowaniu się do zaleceń okulisty, regularnej pielęgnacji i dezynfekcji, odpowiednim przechowywaniu i umiejętnym nakładaniu i ściąganiu soczewek.