Odwiedź nasze sklepy stacjonarne: Kraków Rzeszów

Kategorie porad
Masz kłopot z wyborem?
Zadzwoń

604 804 800

w godz 10-18 od pon-pt

Promocje
Acuvue Oasys, 12szt. + Look Care Aqua Solution, 360 ml
Acuvue Oasys, 12szt. + Look Care Aqua Solution, 360 ml
194,98 zł 189,99 zł

Wysyłka w: 48 godzin

0
więcej
  • -3%
Look Care Supreme, 2 x 360 ml
Look Care Supreme, 2 x 360 ml
59,98 zł 49,99 zł

Wysyłka w: 24 godziny

5
op.
więcej
  • -17%
Look Care Aqua Solution, 2 x 360 ml
Look Care Aqua Solution, 2 x 360 ml
49,99 zł 44,99 zł

Wysyłka w: 24 godziny

5
op.
więcej
  • -10%
ReNu MPS, 2x360 ml
ReNu MPS, 2x360 ml
69,98 zł 59,99 zł

Wysyłka w: 24 godziny

4
zest.
więcej
  • -14%
ReNu MultiPlus, 2x360 ml
ReNu MultiPlus, 2x360 ml
69,98 zł 59,99 zł

Wysyłka w: 24 godziny

4
zest.
więcej
  • -14%

Sposoby na zaparowane okulary

Sposoby na zaparowane okulary

Zaparowane okulary są prawdziwą zmorą wszystkich okularników, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Zjawisko to jest dla nas nie tylko niezwykle uciążliwe, ale w skrajnych przypadkach może być również bardzo niebezpieczne. Co zrobić, żeby okulary nie parowały?

Dlaczego okulary parują?

Zjawisko pary wodnej osiadającej na szkłach okularów zna każdy, kto nosi okulary. Dzieje się tak w wyniku zmiany warunków otoczeniu. Zimą, gdy temperatura na zewnątrz jest znacznie niższa, wchodząc do cieplejszego pomieszczenia nasze okulary pokrywają się niewielkimi cząsteczkami skraplającej się wody. To sprawia, że zimna powierzchnia soczewek okularowych styka się z gorącym powietrzem, co skutkuje zaparowaniem powierzchni szkieł.

Z tym zjawiskiem można spotkać się zarówno podczas wchodzenia z zewnątrz do ogrzanego pomieszczenia w okresie jesienno-zimowym, jak i w wielu innych sytuacjach. Parowaniu szkieł sprzyja także wejście do wilgotnego pomieszczenia, gotowanie, spożywanie ciepłych posiłków lub gorących napojów, intensywna aktywność fizyczna, a także noszenie maseczki ochronnej, co można było zauważyć po wprowadzeniu obowiązku zasłaniania ust i nosa związanego z pandemią koronawirusa. Przyczyną parowania mogą być także źle dopasowane oprawki okularów, które znajdują się w zbyt blisko twarzy. Wówczas zablokowana jest cyrkulacja powietrza dookoła soczewki okularowej, co przekłada się na częstotliwość parowania szkieł. Podobna może występować również w przypadku okularów przeciwsłonecznych.

Jak radzić sobie z zaparowanymi okularami?

Najprostszym i najbardziej popularnym sposobem jest regularne przecieranie okularów ściereczką, gdy tylko zaczynają one parować. Niestety, jest to dość żmudna praca, a w wielu przypadkach bardzo niekomfortowa i niezbyt bezpieczna. Dlatego, jeśli mamy problem z parującymi soczewkami, dobrze zaopatrzyć się w specjalistyczne preparaty, które zapobiegną osadzaniu się pary wodnej na szkłach.

Tego typu produkty występują przeważnie w formie preparatów hydrofobowych w atomizerach. Spryskuje się nimi czyste i suche szkła, dzięki czemu pojawia się na nich specjalna warstwa ochronna, która zapobiega ponownemu zaparowaniu przez pewien okres czasu. Są one bezpieczne dla okularów i nie uszkadzają one powłok soczewek. Dostępne są także produkty hydrofobowe w formie specjalnych ściereczek nasączonych specyfikiem. W zależności od producenta można ich używać nawet kilkanaście razy, dzięki czemu są one dość ekonomiczne. Efekt zastosowania preparatu utrzymuje się do momentu umycia okularów. Potem konieczne jest ponowne nałożenie produktu.

Jeśli nie posiadamy jednak specjalnego preparatu, pewną alternatywą może być delikatny płyn do mycia naczyń, którym umyjemy szkła okularowe. Choć efekt tego typu kuracji nie będzie równie spektakularny, może okazać się bardzo pomocny dla osób, które borykają się z problemem parujących soczewek.

Szkła okularowe z powłoką hydrofobową

Jeśli planujemy zakupić nowe okulary, dobrym pomysłem jest inwestycja w szkła okularowe pokryte dodatkową powłoką hydrofobową. Taka powłoka nanoszona jest jeszcze na etapie produkcji i zwykle występuje w połączeniu z powłoką antyrefleksyjną. Dzięki temu minimalizuje się proces parowania soczewek w wyniku zmiany temperatur, a ochrona okularów sprowadza się do nałożenia raz w tygodniu kropli specjalnego preparatu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium