Odwiedź nasze sklepy stacjonarne: Kraków Rzeszów

Kategorie porad
Masz kłopot z wyborem?
Zadzwoń

604 804 800

w godz 10-18 od pon-pt

Promocje
Acuvue Oasys, 12szt. + Look Care Aqua Solution, 360 ml
Acuvue Oasys, 12szt. + Look Care Aqua Solution, 360 ml
194,98 zł 189,99 zł

Wysyłka w: 48 godzin

0
więcej
  • -3%
Look Care Supreme, 2 x 360 ml
Look Care Supreme, 2 x 360 ml
59,98 zł 49,99 zł

Wysyłka w: 24 godziny

5
op.
więcej
  • -17%
Look Care Aqua Solution, 2 x 360 ml
Look Care Aqua Solution, 2 x 360 ml
49,99 zł 44,99 zł

Wysyłka w: 24 godziny

5
op.
więcej
  • -10%
ReNu MPS, 2x360 ml
ReNu MPS, 2x360 ml
69,98 zł 59,99 zł

Wysyłka w: 24 godziny

4
zest.
więcej
  • -14%
ReNu MultiPlus, 2x360 ml
ReNu MultiPlus, 2x360 ml
69,98 zł 59,99 zł

Wysyłka w: 24 godziny

4
zest.
więcej
  • -14%

Płyn do soczewek - jak prawidłowo go stosować?

Płyn do soczewek - jak prawidłowo go stosować?

Podstawowym zadaniem płynu do soczewek jest zapewnienie efektywnej oraz bezpiecznej dezynfekcji powierzchni szkieł oraz pojemnika przeznaczonego do ich przechowywania. Obecnie na rynku spotkać można wiele środków różniących się między sobą składem. W jaki sposób wybrać preparat najbardziej przyjazny dla oka oraz o czym należy pamiętać podczas jego użytkowania?

Rodzaje współczesnych płynów do soczewek

Wraz z ewolucją różnych typów soczewek zmieniały się również receptury płynów przeznaczonych do ich pielęgnacji. Przed laty na rynku dominowały płyny dwustopniowe, wymagające używania dwóch różnych środków: jednego do oczyszczania powierzchni soczewek oraz drugiego do ich przechowywania. Obecnie tego typu produkty stosowane są rzadko. Nowoczesne płyny wielofunkcyjne są niezwykle wygodne, ponieważ jednocześnie pielęgnują materiał soczewki oraz odkażają go z osadów białkowych (tak więc do dezynfekcji i do przechowywania używany jest dokładnie ten sam preparat). Aktualnie zakupić można również płyny oksydacyjne, które w wyniku reakcji chemicznej zamieniają wodę utlenioną w wodę oraz tlen, czego efektem jest niezwykle dokładna dezynfekcja soczewki.

Jak dobrać odpowiedni płyn?

Wybierając płyn do soczewek, należy mieć na uwadze to, że każdy z nich posiada swój unikalny skład chemiczny (receptury płynów różnią się w zakresie stosowanych nawilżaczy, konserwantów oraz środków czynnych usuwających osad białkowy). Dobrze jest zwrócić uwagę na recepturę stosowanego płynu w momencie, kiedy zauważamy, że nasze oczy stają się podrażnione. Być może to właśnie substancje zawarte w preparacie wywołują w organizmie reakcję alergiczną. W takiej sytuacji kupując kolejny płyn, należy zdecydować się na taki, który będzie różnić się swoim składem od poprzedniego. Niestety na rynku nie ma jednego, uniwersalnego płynu, który byłby dobrze tolerowany przez wszystkich użytkowników. Dobór właściwego preparatu najczęściej jest wynikiem metody “prób i błędów”. Pamiętajmy, że osoby mniej wrażliwe będą tolerować większość płynów, jednak alergicy mogą mieć do dyspozycji bardzo wąski przekrój preparatów, które będą dobrze tolerowane przez ich oczy.

Najczęstsze błędy dotyczące stosowania płynu do soczewek

Istnieje szereg błędów, które można popełnić, stosując płyn do pielęgnacji soczewek. Do najpopularniejszych należy używanie preparatu wyłącznie do czyszczenia szkieł i zapominanie o regularnym płukaniu pojemniczka. Pamiętajmy, że dezynfekcja płynem pojemnika jest kluczowa, ponieważ w jego środku gromadzą się rozmaite drobnoustroje, jakie z powierzchni soczewki mogą trafić prosto do wrażliwego oka. Po porannym założeniu szkieł pojemniczek powinien być zupełnie opróżniony z pozostałego w nim płynu i następnie przepłukany świeżym preparatem. Pod żadnym pozorem nie może być pożyczany innym osobom!

O czym jeszcze należy pamiętać?

Płyn do soczewek, jak każdy produkt, posiada swoją datę ważności. Należy pamiętać o tym, aby przed użyciem sprawdzić, czy preparat nie jest przeterminowany - jeśli przekroczył on swoją datę, wówczas pod żadnym pozorem nie powinien być używany. Ważne jest również wyrobienie sobie nawyku, aby nie chwytać zakończenia buteleczki z preparatem palcami, ponieważ takie zachowanie może prowadzić do zanieczyszczenia produktu. Z tego względu, że różne płyny mają odmienny skład, należy również uważać z mieszaniem ich ze sobą. Odradza się stosowania do jednej pary soczewek różnych preparatów, ponieważ ich zmieszanie może spowodować nieprzewidzianą reakcję chemiczną mogącą uszkodzić soczewkę oraz podrażnić oko.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium