Soczewki kontaktowe kategoryzujemy zazwyczaj ze względu na czas, w jakim można je nosić (np. soczewki jednodniowe, tygodniowe, miesięczne, roczne itp.) oraz ze względu na ich właściwości – tu wyróżniamy soczewki miękkie i twarde. Każde z nich mają swoje wady i zalety.
Co je łączy? Zarówno miękkie, jak i twarde soczewki należy w odpowiedni sposób pielęgnować. Pielęgnacja soczewek kontaktowych polega na zdejmowaniu ich na noc, płukaniu oraz umieszczeniu w przeznaczonym do tego płynie. Nie dotyczy to oczywiście soczewek jednodniowych, które są soczewkami jednorazowymi.
Miękkie soczewki
Soczewki miękkie są bardzo elastyczne i doskonale dopasowują się do oka. Wykonane są z materiałów silikonowo-hydrożelowych, świetnie przepuszczają tlen. Są bardzo elastyczne, nie ma więc potrzeby dopasowywania ich indywidualnie do oka. Ich największą zaletą jest szybka adaptacja oka – jeśli zakładamy soczewki po raz pierwszy, warto zacząć od tych miękkich. Miękkie szkła kontaktowe korygują jednak tylko podstawowe wady wzroku, czasami w niepełnym zakresie. Zwróćmy uwagę na to, że im tańsze soczewki, tym bardziej uniwersalny modele, dopasowujące się do każdego oka. Jeśli cierpimy na zwykłą krótkowzroczność – nie ma problemu, takie soczewki będą w sam raz dla nas. Jeśli jednak korygujemy astygmatyzm czy inne bardziej skomplikowane wady wzroku, lepiej spytajmy o radę okulisty.
Wśród miękkich soczewek w naszej ofercie znajdziesz szkła kontaktowe o różnym okresie przydatności: od jednodniowych przez tygodniowe i dwutygodniowe, aż po miesięczne, kwartalne i roczne. Idealnie spełniają swoją rolę podczas uprawiania sportu, urlopu oraz sytuacji, kiedy okulary stają się niewygodnym rozwiązaniem. Popularne są również soczewki, których celem jest tylko zmiana koloru oczu - takie kolorowe soczewki mogą je nosić osoby bez wady wzroku.
Twarde soczewki
W przypadku astygmatyzmu czy innych bardziej skomplikowanych wad (jak na przykład stożek rogówki) lepiej wybrać twarde soczewki. Są droższe, lecz korygują wszystkie wady wzroku i nosi się ja rok lub nawet dłużej. Polecane są osobom cierpiącym na dość częstą dolegliwość jak zespół suchego oka. Soczewki typowe na astygmatyzm to soczewki najbardziej zbliżone do okularów, zwane soczewkami torycznymi: regulują ostrość widzenia, usuwają zniekształcenia oraz redukują napięcie oczu i bóle głowy. Soczewki twarde mogą nosić też osoby w średnim i starszym wieku. Specjalne soczewki na tzw. starowzroczność to soczewki progresywne.
Twarde soczewki najnowszej generacji świetnie radzą sobie z przepuszczaniem tlenu. Są bardzo trwałe i wytrzymałe, dzięki czemu nosi się je rok albo dłużej. Są łatwe w czyszczeniu i konserwacji. Trzeba jednak uważać, aby ich nie zgubić, przylegają one bowiem do oka mniejszą powierzchnią niż miękkie soczewki. Trudniej się tez do nich przyzwyczaić. Pierwszy kontakt z twardymi soczewkami może być rozczarowujący, jednak warto przejść trudniejszy okres adaptacji oka, by koniec końców cieszyć się wygodą i komfortem, jaki daje używanie soczewek.