Odwiedź nasze sklepy stacjonarne: Kraków Rzeszów

Kategorie porad
Masz kłopot z wyborem?
Zadzwoń

604 804 800

w godz 10-18 od pon-pt

Promocje
Acuvue Oasys, 12szt. + Look Care Aqua Solution, 360 ml
Acuvue Oasys, 12szt. + Look Care Aqua Solution, 360 ml
194,98 zł 189,99 zł

Wysyłka w: 48 godzin

0
więcej
  • -3%
Look Care Supreme, 2 x 360 ml
Look Care Supreme, 2 x 360 ml
59,98 zł 49,99 zł

Wysyłka w: 24 godziny

5
op.
więcej
  • -17%
Look Care Aqua Solution, 2 x 360 ml
Look Care Aqua Solution, 2 x 360 ml
49,99 zł 44,99 zł

Wysyłka w: 24 godziny

5
op.
więcej
  • -10%
ReNu MPS, 2x360 ml
ReNu MPS, 2x360 ml
69,98 zł 59,99 zł

Wysyłka w: 24 godziny

4
zest.
więcej
  • -14%
ReNu MultiPlus, 2x360 ml
ReNu MultiPlus, 2x360 ml
69,98 zł 59,99 zł

Wysyłka w: 24 godziny

4
zest.
więcej
  • -14%

Jak przygotować się do badania optometrycznego (wzroku)?

Jak przygotować się do badania optometrycznego (wzroku)?

Dla wielu osób pierwsza wizyta u optometrysty może wiązać się z pewnego rodzaju stresem. Nie wiedzą, czego mogą się spodziewać, jak wygląda badanie, ani czy jest bolesne. Pojawia się wiele pytań, na które nie zawsze są w stanie znaleźć odpowiedź. Jak wygląda badanie optometryczne wzroku i jak można się do niego przygotować?

Kim jest optometrysta?

Zacznijmy od tego, kim dokładnie jest optometrysta. Wiele osób używa tego słowa zamiennie z „okulistą” bądź „optykiem” jednak te trzy zawody różnią się od siebie. Okulista to lekarz, który skończył specjalizację. Zajmuje się diagnostyką, rozpoznawaniem schorzeń oraz leczeniem oczu, a także przeprowadzaniem zabiegów. Konsultację okulistyczną warto przeprowadzić, gdy oczy pieką, szczypią, sprawiają dyskomfort lub w ich okolicach pojawia się wydzielina. Do okulisty należy się udać również w przypadku różnych uszkodzeń mechanicznych.

Osobą, która specjalizuje się w rozpoznawaniu wad wzroku i ich prawidłowej korekcji jest właśnie optometrysta. Jest to osoba wykonująca zawód medyczny, która skończyła studia wyższe w zakresie optometrii. Nie zajmuje się leczeniem wzroku, jednak jest właściwym specjalistą, do którego należy się zwrócić w sprawie korekcji wzroku i terapii widzenia. Chcąc zbadać wzrok i dobrać odpowiedni sposób korekcji, powinno się udać właśnie do optometrysty.

Z kolei optyk jest specjalistą, który dobiera okulary na podstawie recepty zleconej przez optometrystę. Dokonuje zamówienia soczewek oraz umieszcza je w wybranych oprawkach, dopasowując je do twarzy klienta. Nie jest osobą, która zajmuje się badaniem wad wzroku.

Jak wygląda wizyta u optometrysty?

Na początku optometrysta przeprowadza szczegółowy wywiad, który ma za zadanie ocenić stan zdrowia pacjenta i problemy wzroku, z jakimi się zmaga. Następnie wykonuje on szereg testów i pomiarów, które mają za zadanie dobrać optymalną dla danej osoby korekcję wzroku. Sprawdza stan refrakcji i akomodacji, a także widzenia obuocznego. W tym celu specjalista posługuje się różnymi metodami diagnostycznymi. Badanie optometryczne obejmuje między innymi popularny test z wykorzystaniem specjalnych tablic, z których osoba badana ma odczytać kolejno wyświetlane znaki.

Inną metodą diagnostyczną stosowaną w badaniu optometrycznym jest wykorzystanie autorefraktometru. Jest to komputerowe badanie wzroku, które ma na celu określenie ostrości widzenia poprzez wykonanie pomiarów krzywizny rogówki i soczewki. Badanie autorefraktometrem polega na wpuszczeniu do oka wiązki promieniowania podczerwonego, a następnie dokonania analizy refleksów odbijających się od struktury oka. Całość dzieje się automatycznie i trwa kilka sekund.

Na koniec badania testowane są różne soczewki przy użyciu fotoptera urządzenia wyposażonego w różne soczewki, filtry oraz wskaźniki. Dzięki temu dobiera się odpowiednie szkła optyczne dla konkretnego pacjenta.

Całość wizyty u optometrysty trwa około 40 minut. Czas może się przedłużyć, jeśli konieczne będzie dobranie również soczewek kontaktowych. Tego typu badanie należy wykonać co najmniej raz na dwa lata.

Jak przygotować się do badania optometrycznego?

Wizyta u optometrysty nie wymaga zbyt wielkiego przygotowania. Bardzo ważne jest, by na badanie przyjść wypoczętym i w dobrej kondycji, ponieważ może mieć to wpływ na wynik pomiarów. Zaleca się, by przed badaniem unikać stosowania kosmetyków, które mogą podrażnić oczy.

Jeśli nie jest to pierwsza wizyta u specjalisty od wzroku, należy zabrać ze sobą wyniki poprzednich badań wzroku oraz aktualnie używane okulary lub soczewki. W przypadku tych drugich warto zabrać ze sobą również płyn do soczewek oraz pojemnik, ponieważ na czas badania konieczne będzie ich zdjęcie.

Warto przygotować się dobrze również do wywiadu. Optometrysta z pewnością zapyta o przebyte choroby, przyjmowane leki oraz dolegliwości wzrokowe, z jakimi boryka się pacjent. Przydatne mogą być także informacje o trybie życia i aktywności.

Czy badanie optometryczne jest bolesne?

Wiele osób obawia się, że badanie wzroku w gabinecie optometrysty może powodować dyskomfort i ból. W rzeczywistości jednak wszystkie metody diagnostyczne stosowane przez optometrystów są całkowicie nieszkodliwe i bezbolesne.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium