Odwiedź nasze sklepy stacjonarne: Kraków Rzeszów

Kategorie porad
Masz kłopot z wyborem?
Zadzwoń

604 804 800

w godz 10-18 od pon-pt

Promocje
Acuvue Oasys, 12szt. + Look Care Aqua Solution, 360 ml
Acuvue Oasys, 12szt. + Look Care Aqua Solution, 360 ml
194,98 zł 189,99 zł

Wysyłka w: 48 godzin

0
więcej
  • -3%
Look Care Supreme, 2 x 360 ml
Look Care Supreme, 2 x 360 ml
59,98 zł 49,99 zł

Wysyłka w: 24 godziny

5
op.
więcej
  • -17%
Look Care Aqua Solution, 2 x 360 ml
Look Care Aqua Solution, 2 x 360 ml
49,99 zł 44,99 zł

Wysyłka w: 24 godziny

5
op.
więcej
  • -10%
ReNu MPS, 2x360 ml
ReNu MPS, 2x360 ml
69,98 zł 59,99 zł

Wysyłka w: 24 godziny

4
zest.
więcej
  • -14%
ReNu MultiPlus, 2x360 ml
ReNu MultiPlus, 2x360 ml
69,98 zł 59,99 zł

Wysyłka w: 24 godziny

4
zest.
więcej
  • -14%

Czy wiesz, że....poznaj ciekawostki ze świata soczewek kontaktowych

Czy wiesz, że....poznaj ciekawostki ze świata soczewek kontaktowych

Szkła kontaktowe cieszą się niezmiennie dużym powodzeniem. Swoją popularność zyskały dzięki łatwej dostępności, wygodnej formie użytkowania i wysokiej skuteczności przy korekcji wzroku. Na rynku można dostać różne rodzaje szkieł kontaktowych, np. soczewki jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne oraz soczewki kolorowe z interesującymi wzorami. Chociaż szkła kontaktowe kojarzą nam się głównie z zamiennikiem okularów to wiążą się z nimi także różne ciekawostki. W tym artykule poznacie kilka z nich.

Historia soczewek na przestrzeni lat

Szkła kontaktowe w tym roku obchodzą już 510 urodziny. Współcześnie, osoby z dysfunkcją wzroku mogą wybierać spośród różnego rodzaju szkieł, takich jak: soczewki kolorowe, soczewki jednorazowe czy wielokrotnego użytku, jednak kiedyś nie miały takiego wyboru. Powstanie soczewki datuje się na 1508, kiedy tematem zainteresował się niezastąpiony Leonardo da Vinci. Największy uczony XVI, rozpoczął rozważania na temat korekcji wzroku i stworzył projekt soczewki, która jako pierwsza miała bezpośrednio dotykać rogówki. Niestety zakończyło się na rozmyślaniu i pierwszy kontakt szkła z okiem nastąpił dopiero w 1889 roku. 

Jak wyglądał pierwszy kontakt soczewki z okiem?

Szwedzki lekarz August Muller w 1889 stworzył soczewkę ze szkła i postanowił jako pierwszy założyć ją na ludzkie oko. Najwcześniejsza postać szkła kontaktowego była jednak bardzo daleka od tych, jakie stosuje się w dzisiejszych czasach. Wersja Mullera miała pokrywać całą powierzchnie oka, a żeby ją dopasować musiał zużyć około tysiąca sztuk. W ówczesnym czasie największym problemem okazała się zbyt duża waga soczewki, która utrudniała jej utrzymanie w odpowiednim miejscu. Dostosowane do rogówki szkła kontaktowe pojawiły się dopiero w 1948 roku, były wykonywane z pleksiglasu.

Materiały używane do produkcji soczewek

Szklana soczewka Mullera była na przestrzeni lat zastępowana różnorodnymi materiałami. Pojawił się m.in. pleksiglas czy hydrożel. Obecnie producenci najczęściej używają mieszanki silikonu z hydrożelem. Dzięki takiemu połączeniu, nowoczesne soczewki gwarantują miękkość, duże nawilżenie, a także wysoki poziom tlenoprzepuszczalności i filtry UV. 

Soczewki kontaktowe dla zwierząt?

Chociaż początkowo może się to wydawać abstrakcją, zwierzęta także mogą nosić szkła kontaktowe. Dotyczy to szczególnie tych, które cierpią na zaćmę lub inne choroby wzroku. Ze względu na to, że zwierzęta, które cierpią na takie problemy bardzo często stają się niebezpieczne, nieprzewidywalne i mogą stwarzać zagrożenie, wynalezienie przez niemieckich lekarzy takich specjalnych szkieł okazało się naprawdę przełomowe. Dzięki nim uratowano życia wielu domowych pupili, a także zwierząt cyrkowych, pochodzących z ogrodów zoologicznych czy żyjących na wolności, m.in. nosorożców, tygrysów, kangurów, żyraf i niedźwiedzi.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium