Odwiedź nasze sklepy stacjonarne: Kraków Rzeszów

Kategorie porad
Masz kłopot z wyborem?
Zadzwoń

604 804 800

w godz 10-18 od pon-pt

Promocje
Dailies Total-1 zestaw 2x 90 szt.
Dailies Total-1 zestaw 2x 90 szt.
619,98 zł 557,98 zł

Wysyłka w: 3 dni

0
więcej
 • -10%
 • nowość
Precision-1 zestaw 2x 90 szt.
Precision-1 zestaw 2x 90 szt.
459,98 zł 413,98 zł

Wysyłka w: 3 dni

0
więcej
 • -10%
 • nowość
Acuvue Oasys for Astigmatism, 6 szt. + Look Care Supreme, 100 ml
Acuvue Oasys for Astigmatism, 6 szt. + Look Care Supreme, 100 ml
124,98 zł 119,99 zł

Wysyłka w: 4 dni

0
op.
więcej
 • -4%
Look Care Supreme, 2 x 360 ml
Look Care Supreme, 2 x 360 ml
59,98 zł 49,99 zł

Wysyłka w: 24 godziny

5
op.
więcej
 • -17%
Look Care Aqua Solution, 2 x 360 ml
Look Care Aqua Solution, 2 x 360 ml
49,99 zł 44,99 zł

Wysyłka w: 24 godziny

5
op.
więcej
 • -10%

Zespół suchego oka – objawy, przyczyny, leczenie

Zespół suchego oka – objawy, przyczyny, leczenie

Zespół suchego oka to schorzenie okulistyczne, którego główna przyczyna leży w nieprawidłowym nawilżeniu powierzchni oka. Objawia się najczęściej uczuciem „piasku pod powiekami”. Poznaj więcej przyczyn i objawów tej dolegliwości oraz dowiedz się, jak leczyć zespół suchego oka.

Zespół suchego oka – co to jest i na czym dokładnie polega?

Zespół suchego oka (czyli potocznie „suche oko”) to dolegliwość związana z niedostateczną produkcją filmu łzowego lub jego nadmiernego parowania. Na skutek tego spojówka i rogówka nadmiernie wysychają, powodując podrażnienia oka oraz przewlekłe uczucie suchości, co negatywnie wpływa na komfort życia oraz znacząco obniża jakość widzenia osoby cierpiącej na to schorzenie. Zespół suchego oka uznawany jest przez specjalistów za chorobę cywilizacyjną.

Czym jest film łzowy?

Film łzowy potocznie nazywamy łzami. Jest to część pokrywająca powierzchnię oka, czyli rogówkę i spojówkę. Składa się z trzech warstw – śluzowej, wodnistej i tłuszczowej, gdzie każda z nich odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku. Film łzowy zawiera w sobie także witaminy i czynniki budujące rogówkę oraz spojówkę.

Suche oko – przyczyny i czynniki, które wpływają na tę dolegliwość

Głównymi czynnikami ryzyka wystąpienia zespołu suchego oka jest płeć, a także wiek. Na schorzenie w największym stopniu narażone są kobiety oraz osoby w starsze. Poniżej przedstawiamy pozostałe przyczyny.

 • Choroby układowe – zapalenie stawów, nadciśnienie tętnicze oraz cukrzyca. 
 • Stosowanie niektórych leków – m.in. antydepresyjnych, cholinolityków, izotretynoiny, beta-blokerów, leków moczopędnych i środków znieczulenia ogólnego.
 • Występowanie niekorzystnych czynników środowiskowych, sprzyjających wysychaniu powierzchni oka – zmniejszona wilgotność powietrza, wysoka temperatura otoczenia.
 • Niewłaściwie nastawiona klimatyzacja.
 • Małe spożycie kwasów tłuszczowych.
 • Przewlekłe zapalenie spojówek.
 • Długotrwałe noszenie soczewek kontaktowych

Zespół suchego oka – objawy, dzięki którym możemy go rozpoznać

Podejrzewasz u siebie zespół suchego oka? Poniżej znajdziesz najczęstsze dolegliwości, które występują u dotkniętych schorzeniem osób. Nasilenie i ilość objawów są indywidualne, i zależą od wrażliwości oczu. Jeśli podejrzewasz, że możesz cierpień na zespół suchego oka, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem. W czasie oczekiwania na wizytę stosuj preparaty sztucznych łez. 

Suche oko objawy: 

 • uczucie „piasku pod powiekami” lub ciała obcego,
 • odczuwanie suchości, pieczenia i ucisku w oczach,
 • zaczerwienienie oczu,
 • nadmierne łzawienie,
 • nadwrażliwość na światło,
 • zaburzenia widzenia,
 • odczuwalny ból.

Objawy suchego oka często mylone są z okresowym uczuciem suchości w narządzie wzroku, które co prawda może wynikać z prostych czynników, takich jak długotrwałe patrzenie na ekran komputera lub przebywanie w środowisku o suchym powietrzu. Nie należy jednak ignorować żadnego z tych dolegliwości. Zespół suchego oka to poważne schorzenie medyczne, który wymaga konsultacji ze specjalistą. 

Zespół suchego oka leczenie poprzez używanie „sztucznych łez”

Skuteczne leczenie zespołu suchego oka opiera się głównie na stosowaniu sztucznych łez (kropel nawilżających), które naśladują naturalny film łzowy. Ich regularne stosowanie pozwala na pozbycie się bólu, swędzenia i zaczerwienienia oczu, co przekłada się na poprawę komfortu i ostrości widzenia. W skład kropli do oczu wchodzą substancje, których zadaniem jest wiązanie wody i zatrzymanie jej na powierzchni oka, tworząc jednolitą warstwę chroniącą nie tylko delikatną powierzchnię gałki ocznej przed suchością, ale wspomagającą również procesy regeneracyjne rogówki. 

Sztuczne łzy są niezbędnym preparatem w walce ze schorzeniem. Leczenie suchego oka, poprzez zapewnienie niezbędnego nawilżenia jego powierzchni wpływa korzystnie na proces gojenia się uszkodzonych tkanek oka, odbudowując je.

Czy zespół suchego oka jest wyleczalny?

Zespół suchego oka to przewlekły stan, którego całkowicie nie da się wyleczyć. Tak jak wspomnieliśmy wyżej – można za to skutecznie kontrolować jego objawy, udając się do specjalisty oraz rozpoczynając leczenie zespołu suchego oka, stosując m.in. przeznaczone do tego krople nawilżające.

Zespół suchego oka – jakie krople wybrać? 

Zmagasz się z dolegliwościami suchego oka bardzo często, a nawet codziennie? W tym przypadku wybierz formuły, które zabezpieczą powierzchnię gałki ocznej przez dłuższy czas. Przykładowe krople do oczu, zalecane do stosowania jako pierwszy wybór przy zespole suchego oka to Systane COMPLETE*, które składają się z dwóch faz – wodnej i lipidowej. 

 • Faza wodna – skutecznie chroni i lubrykuje powierzchnię oka.
 • Faza lipidowa – zawiera m.in oleje mineralne, które uzupełniają lipidy filmu łzowego i zapobiegają jego parowaniu. 

Unikalna formuła trwale i szybko łagodzi dolegliwości związane z zespołem suchego oka – nawet te o dużym nasileniu. 

Zadbaj o prawidłowe nawilżenie oczu

Chcesz przynieść ulgę podrażnionym i zmęczonym oczom? Nosisz soczewki kontaktowe? Wybierz krople nawilżające do oczu bez konserwantów – są bezpieczne nawet przy długotrwałym i przewlekłym stosowaniu, możesz ich używać bez ograniczeń, gdy tylko poczujesz uczucie dyskomfortu. Przykładowe krople do oczu przeznaczone do codziennego stosowania to Hyal-Drop Multi** z wysoką zawartością kwasu hialuronowego, który natychmiastowo przynosi ulgę dla suchych i zmęczonych oczu. To sterylny i bezpieczny preparat polecany dla osób, z wrażliwymi oczami i skłonnościami alergicznymi. Nowoczesna formuła kropli sprawia, że możesz ich używać również bezpośrednio na soczewki kontaktowe.

Krople nawilżające od Optiland

Szukasz skutecznego i bezpiecznego preparatu, który zminimalizuje występowanie objawów związanych z zespołem suchego oka? Sklep internetowy Optiland w swojej ofercie posiada krople nawilżające renomowanych marek, które cenione są za swoją skuteczność i bezpieczeństwo. Przed rozpoczęciem leczenia zespołu suchego oka skonsultuj się z lekarzem, aby indywidualne ustalić swoje potrzeby. 

 

PS Czy wiesz, że po urodzeniu tęczówka jest pozbawiona pigmentu? Indywidualny kolor oczu kształtuje się między 3. a 6. miesiącem życia.

 

*/**  To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą. Krople nawilżające służą do zwiększenia nawilżenia powierzchni oczu. Podmiotem prowadzącym reklamę jest Optiland. Lista producentów produktów znajduje się pod adresem https://optiland.pl/pl/i/Informacja-o-producentach/146

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium