Odwiedź nasze sklepy stacjonarne: Kraków Rzeszów

Kategorie porad
Masz kłopot z wyborem?
Zadzwoń

604 804 800

w godz 10-18 od pon-pt

Promocje
Acuvue Oasys, 12szt. + Look Care Aqua Solution, 360 ml
Acuvue Oasys, 12szt. + Look Care Aqua Solution, 360 ml
194,98 zł 189,99 zł

Wysyłka w: 48 godzin

0
więcej
  • -3%
Look Care Supreme, 2 x 360 ml
Look Care Supreme, 2 x 360 ml
59,98 zł 49,99 zł

Wysyłka w: 24 godziny

5
op.
więcej
  • -17%
Look Care Aqua Solution, 2 x 360 ml
Look Care Aqua Solution, 2 x 360 ml
49,99 zł 44,99 zł

Wysyłka w: 24 godziny

5
op.
więcej
  • -10%
ReNu MPS, 2x360 ml
ReNu MPS, 2x360 ml
69,98 zł 59,99 zł

Wysyłka w: 24 godziny

4
zest.
więcej
  • -14%
ReNu MultiPlus, 2x360 ml
ReNu MultiPlus, 2x360 ml
69,98 zł 59,99 zł

Wysyłka w: 24 godziny

4
zest.
więcej
  • -14%

Jak dobrać soczewki progresywne?

Jak dobrać soczewki progresywne?

Z roku na rok soczewki kontaktowe zyskują na popularności, jako alternatywa dla okularów w korekcji wzroku. Dzięki stale rozwijającym się technologiom, osoby ze złożonymi wadami wzroku, które do niedawna były skazane na noszenie okularów, dziś mogą cieszyć się pełną swobodą i wyraźnym widzeniem. Jednym z przełomowych wynalazków w tej dziedzinie są soczewki kontaktowe progresywne. Dla kogo są one dedykowane, jak działają i jakie soczewki progresywne wybrać, by móc cieszyć się dobrym widzeniem? Oto garść najważniejszych informacji!

Dla kogo soczewki progresywne?

Soczewki progresywne przeznaczone są do korekcji wady wzroku charakterystycznej dla osób po czterdziestym roku życia. Jest to tzw. prezbiopia, znana także pod nazwą starczowzroczność. Wada ta wiąże się z osłabieniem elastyczności gałek ocznych oraz spadkiem zdolności soczewki oka do prawidłowej akomodacji. Jak nazwa wskazuje, rozwija się ona wraz z wiekiem, a sam proces jest nieunikniony i w większym lub mniejszym stopniu dotyczy każdego.

Do niedawna większość osób zmuszona była do korzystania z dwóch par okularów: jednych do czytania oraz drugich do patrzenia w dal. Dziś do eliminowania skutków starczowzroczności stosuje się także odpowiednio dobrane soczewki progresywne. Więcej na temat samej wady wzroku, jaką jest prezbiopia, można przeczytać w naszym artykule: Czym jest prezbiopia i co to są soczewki progresywne?

Jak działają soczewki progresywne?

Jak to możliwe, że zwykła soczewka kontaktowa jest w stanie korygować tak złożoną wadę wzroku? Pozwala na to konstrukcja soczewki progresywnej. Jest ona wyposażona w co najmniej dwie krzywizny sferyczne, dzięki czemu na jej powierzchni występują różne obszary korekcyjne. To sprawia, że patrząc przez górną część soczewki progresywnej możemy z łatwością widzieć przedmioty znajdujące się w dużej odległości, a patrząc przez dolną część soczewki – te, które znajdują się blisko (np. książka do czytania). Pomiędzy tymi dwoma obszarami na soczewce progresywnej znajduje się tzw. strefa progresji. Dzięki temu moc soczewki płynnie przechodzi pomiędzy skrajnymi wartościami, dając możliwość komfortowego patrzenia na średni dystans.

Jak dobrać soczewki kontaktowe progresywne? 

Skoro już wiemy, jak działają i do czego służą, warto zastanowić się, jakie soczewki progresywne wybrać i jakimi kryteriami kierować się przy ich wyborze. Przede wszystkim zarówno moc, jak i budowę soczewek dobiera optometrysta, po przeprowadzeniu szczegółowych badań wzroku. To bardzo ważne, ponieważ dopiero na podstawie wyników jesteśmy w stanie dobrać odpowiednie parametry takie jak moc czy addycja (dodatek do dali lub bliży). 

Podobnie jak w przypadku zwykłych soczewek, tak również przy soczewkach kontaktowych progresywnych dostępne są różne warianty, różniące się między sobą czasem i trybem noszenia. W zależności od naszych preferencji możemy zakupić soczewki miesięczne, dwutygodniowe, tygodniowe czy jednodniowe. Te ostatnie są zdecydowanie najwygodniejszym rozwiązaniem, jednak przy ich wyborze należy liczyć się z wyższą ceną. Są także soczewki progresywne, które można nosić bez zdejmowania na noc – to dobre rozwiązanie dla osób, którym czasem zdarza się o tym zapomnieć.

Innym kryterium wyboru soczewek progresywnych jest materiał, z którego są wykonane. Soczewki hydrożelowe są delikatne i bardzo dobrze uwodnione. Dobrze sprawdzają się zwłaszcza u osób, których oczy charakteryzują się wyższą wrażliwością. Z kolei silikonowo-hydrożelowe cechują się nieco większą sztywnością, dzięki czemu są uważane za wygodniejsze i łatwiejsze w aplikacji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium