Odwiedź nasze sklepy stacjonarne: Kraków Rzeszów

Kategorie porad
Masz kłopot z wyborem?
Zadzwoń

604 804 800

w godz 10-18 od pon-pt

Promocje
Biofinity Toric, 3 szt. + Look Care Supreme, 360 ml
Biofinity Toric, 3 szt. + Look Care Supreme, 360 ml
102,98 zł 97,99 zł

Wysyłka w: 4 dni

0
op.
więcej
  • -5%
Biofinity, 3 szt. + Look Care Supreme, 360 ml
Biofinity, 3 szt. + Look Care Supreme, 360 ml
82,98 zł 77,99 zł

Wysyłka w: 48 godzin

0
więcej
  • -6%
Biofinity, 6 szt. + Look Care Supreme, 360 ml
Biofinity, 6 szt. + Look Care Supreme, 360 ml
129,98 zł 124,99 zł

Wysyłka w: 48 godzin

0
więcej
  • -4%
Air Optix Plus HydraGlyde for Astigmatism, 3 szt. + Look Care Supreme, 360 ml
Air Optix Plus HydraGlyde for Astigmatism, 3 szt. + Look Care Supreme, 360 ml
114,98 zł 109,99 zł

Wysyłka w: 48 godzin

0
op.
więcej
  • -4%
Air Optix Plus HydraGlyde, 3 szt. + Look Care Supreme, 360 ml
Air Optix Plus HydraGlyde, 3 szt. + Look Care Supreme, 360 ml
84,98 zł 79,99 zł

Wysyłka w: 48 godzin

0
więcej
  • -6%

Erozja rogówki - przyczyny, objawy, leczenie

Erozja rogówki - przyczyny, objawy, leczenie

Erozja rogówki, czyli uszkodzenie powierzchownych warstw jej nabłonka, to jeden z najczęstszych powodów wizyt u okulisty. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie przyczynom erozji rogówki, omówimy jej objawy oraz skoncentrujemy się na metodach leczenia. Zapraszamy do lektury!

Czym jest erozja rogówki?

Rogówka to jeden z najważniejszych elementów układu optycznego gałki ocznej, który odpowiada za wyraźne widzenie. Stanowi przednią, wypukłą i przezroczysta część oka, za którą znajduje się komora przednia oka z cieczą wodnistą, a za nią umiejscowiona jest soczewka. Rogówka jako zewnętrzna część narządu wzroku jest najczęściej narażona na urazy mechaniczne. Co więcej, jest wysoko unerwiona i posiada szczególnie dużo zakończeń bólowych. Właśnie z tego powodu nawet delikatne otarcie czy dotyk powodują nieprzyjemne odczucie. W sytuacji gdzie dojdzie do takiego urazu, mówimy o erozji rogówki.

Erozja rogówki – przyczyny

Erozja rogówki oka może mieć wiele przyczyn o różnym podłożu, jednak to jej mechaniczne uszkodzenia są zdecydowanie najczęstszym typem uszkodzeń. Wśród przyczyn wymienia się:

  • otarcie rogówki paznokciem;
  • zadrapanie oka przez zwierzę;
  • nieprawidłowo rosnące rzęsy;
  • obecność ciała obcego pod powieką;
  • źle dopasowane lub przeterminowane soczewki, które wywołują otarcie rogówki;
  • zaawansowany zespół suchego oka.

Warto wiedzieć, że erozja rogówki soczewki bardzo często dotyka dzieci – podczas zabawy czy uprawiania sportu dochodzi najczęściej do urazów, czy zadrapań. Wiek osoby czy okoliczności powstania erozji rogówki nie mają jednak znaczenia. We wszystkich sytuacjach należy od razu zgłosić się do okulisty, który dobierze odpowiedni plan leczenia w zależności od tego, jak bardzo rozległy jest uraz. Brak specjalistycznej opieki może mieć nieść za sobą poważne skutki, dlatego jeśli zauważysz u siebie niżej wymienione objawy, nie należy ich bagatelizować.

Erozja rogówki – objawy

Niezależnie od przyczyny, objawami erozji rogówki jest silny i uciążliwy ból, łzawienie oczu, światłowstręt, przekrwienie gałki ocznej oraz osłabienie ostrości wzroku. Występują one zazwyczaj zaraz po przebudzeniu, a ból i dyskomfort staje się bardziej odczuwalny podczas ruchu gałki ocznej, ponieważ zakończenia nerwowe są drażnione przez poruszającą się powiekę.

Przebyta erozja rogówki a ostrość widzenia

Zwykle większość urazów goi się w ciągu kilku dni i nie wywołuje powikłań. Jednak niektóre z nich – zwłaszcza głębokie uszkodzenia rogówki – mogą być przyczyną trwałych zmętnień i blizn rogówki i wpłynąć negatywnie na ostrość widzenia. Ryzyko zwiększa się, gdy dochodzi do nawrotów erozji, o czym przeczytasz w późniejszej części artykułu.

Erozja rogówki – jak leczyć?

Leczenie erozji rogówki najczęściej opiera się na stosowaniu środków farmakologicznych – maści oraz kropel nawilżających. Rzadziej wykorzystuje się cykloplegiki czy opatrunki uciskowe. Doraźnie stosowane są również maści odkażające oraz hiperosmotyczne w przypadku schorzenia, jakim jest erozja rogówki. Leczenie może opierać się również na bardziej inwazyjnych metodach, np. na mechanicznym usunięciu nabłonka rogówki.

Erozja rogówki – lecznicze soczewki kontaktowe

Jedną z metod leczenia są soczewki kontaktowe, które działają ochronnie na rogówkę, wpływają na szybszą regenerację jej nabłonka, łagodzą dolegliwości bólowe oka oraz chronią rogówkę przed mechanicznymi ruchami powiek.

Czy erozję rogówki można całkowicie wyleczyć? Tak. Jednak są osoby, które erozja dotyka ponownie. W tym przypadku nazywamy to schorzenie nawracającą erozją rogówki.

Czym jest nawracająca erozja rogówki?

Nawrotowa erozja rogówki polega na łatwym zsuwaniu się nabłonka z jej powierzchni, co spowodowane jest nieprawidłowym przyleganiem do blaszki granicznej przedniej. Zaburzenie jest najczęściej następstwem już wcześniej przebytego urazu, dystrofii bądź degeneracji. Duże znaczenie w jej przebiegu ma ogólny stan organizmu – m.in. wahania hormonalne, cukrzyca, zakażenie wirusem opryszczki czy choroby autoimmunologiczne. Nawracające erozje rogówki mogą również towarzyszyć schorzeniom okulistycznym, takim jak dysfunkcja powiek, zaburzenia filmu łzowego, zwyrodnienia po urazach chemicznych i termicznych czy zapalenia rogówki. Warto zaznaczyć, że przy nawracających erozjach rogówki, które trudno się goją, może dojść nawet do trwałego

Czy można wyleczyć nawracające erozje rogówki?

Nie ma skutecznej metody, która zapobiega nawrotom zaburzenia, jakim jest erozja rogówki oka. Leczenie opiera się na stosowaniu maści przed snem, aby chronić nabłonek przed wysuszeniem i przed działaniem powiek w chwili przebudzenia. Najczęściej zaleca się przeprowadzenie przynajmniej 3-miesięcznej  kuracji opierającej się na przyjmowaniu preparatów nawilżających, do czasu ustąpienia objawów erozji. Wpłynie to na wydłużenie przerwy między kolejnymi epizodami schorzenia lub w niektórych przypadkach przyczynić się do całkowitego odwrotu erozji.

Erozja rogówki i soczewki kontaktowe

Czy noszenie soczewek kontaktowych zwiększa ryzyko pojawienia się erozji rogówki? Nie, o ile będziemy dbali o higienę użytkowania soczewek kontaktowych, co jest kluczowe nie tylko w kontekście wystąpienia erozji rogówki. Należy zadbać o dobrze dopasowane soczewki do naszego oka, oraz przestrzegać, aby nie nosić ich dłużej, niż zaleca producent.

W przypadku erozji rogówki lub podejrzenia u siebie tego schorzenia wizyta u okulisty jest koniecznością. Specjalista wdroży odpowiedni plan leczenia, a szanse na uniknięcie trwałych skutków urazu będą o wiele większe.

 

*Soczewki kontaktowe są wyrobem medycznym stosowanym na powierzchni zdrowych oczu, przeznaczonym do korygowania wad wzroku.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium