Odwiedź nasze sklepy stacjonarne: Kraków Rzeszów

Kategorie porad
Masz kłopot z wyborem?
Zadzwoń

604 804 800

w godz 10-18 od pon-pt

Promocje
Biofinity Energys 3 szt. + Look Care Supreme, 360 ml
Biofinity Energys 3 szt. + Look Care Supreme, 360 ml
89,98 zł 84,99 zł

Wysyłka w: 48 godzin

0
więcej
  • -6%
Look Care Supreme, 2 x 360 ml
Look Care Supreme, 2 x 360 ml
59,98 zł 49,99 zł

Wysyłka w: 24 godziny

5
op.
więcej
  • -17%
Biofinity Toric, 3 szt. + Look Care Supreme, 360 ml
Biofinity Toric, 3 szt. + Look Care Supreme, 360 ml
102,98 zł 97,99 zł

Wysyłka w: 4 dni

0
op.
więcej
  • -5%
Biofinity, 3 szt. + Look Care Supreme, 360 ml
Biofinity, 3 szt. + Look Care Supreme, 360 ml
82,98 zł 77,99 zł

Wysyłka w: 48 godzin

0
więcej
  • -6%
Biofinity, 6 szt. + Look Care Supreme, 360 ml
Biofinity, 6 szt. + Look Care Supreme, 360 ml
129,98 zł 124,99 zł

Wysyłka w: 48 godzin

0
więcej
  • -4%

Co to jest ślepota śnieżna? Przyczyny, objawy i leczenie

Co to jest ślepota śnieżna? Przyczyny, objawy i leczenie

Czy podczas zimowego szusowania po stokach lub wędrówki w górach doświadczyłeś przeszywającego bólu oczu? A może po całym dniu na nartach zastanawiałeś się, dlaczego mimo bezchmurnej pogody, Twój wzrok stał się nadzwyczaj wrażliwy na światło? Te objawy mogą wskazywać na ślepotę śnieżną - dolegliwość, która stanowi realne zagrożenie dla wszystkich miłośników sportów zimowych i wysokogórskich wypraw. Z tego artykułu dowiesz się czym jest ślepota śnieżna, kogo najczęściej dotyka oraz jak jej zapobiegać.

Czym jest ślepota śnieżna?

Ślepota śnieżna, zwana także fotokeratozą to bolesne schorzenie oczu, które powstaje na skutek długotrwałej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe. Jest to rodzaj poparzenia oczu, który może wystąpić, gdy nasze oczy są narażone na zbyt intensywne promieniowanie słoneczne, zwłaszcza w warunkach wysokiego nasłonecznienia. Promieniowanie ultrafioletowe uszkadza powierzchnię rogówki, co prowadzi do silnego bólu oczu, zaczerwienienia i łzawienia.

Co powoduje ślepotę śnieżną? -  przyczyny ślepoty śnieżnej

Głównym winowajcą ślepoty śnieżnej jest promieniowanie ultrafioletowe. Jest ono szczególnie niebezpieczne podczas zimy, gdy promienie słoneczne odbijają się od śniegu lub lodu. Powierzchnia śnieżna odbija nawet do 80% padającego na nią promieniowania UV, co drastycznie zwiększa ekspozycję oczu na szkodliwe promienie. Sytuację dodatkowo pogarsza rzadsze powietrze na dużych wysokościach, które przepuszcza więcej promieniowania ultrafioletowego, dlatego szczególnie narażeni na tę chorobę śniegową są narciarze, himalaiści oraz wspinacze górscy, którzy nie posiadają odpowiedniego zabezpieczenia oczu.

zależność pomiędzy wysokością a promieniowaniem uv

Zależność pomiędzy wysokością a intensywnością promieniowania UV. Doświadczenie wykonane przez Dr Melanie Windridge.  

Objawy ślepoty śnieżnej

Ślepota śnieżna manifestuje się charakterystycznym zespołem objawów, które rozwijają się stopniowo w ciągu kilku godzin po ekspozycji na intensywne promieniowanie UV.

Najczęstsze objawy ślepoty śnieżnej:

  • Intensywny ból oczu
  • Silna nadwrażliwość na światło - światłowsręt
  • Suchość oczu
  • Nadmierne łzawienie
  • Zaczerwienienie oczu

W skrajnych przypadkach - tymczasowa utrata wzroku
Istotną cechą objawów ślepoty śnieżnej jest ich narastający charakter. Pierwsze symptomy mogą być subtelne i łatwe do zlekceważenia, jednak z upływem czasu ich intensywność znacząco wzrasta.

Czy ślepota śnieżna mija?

Ślepota śnieżna ustępuje samoistnie i nie prowadzi do trwałego uszkodzenia wzroku, gdy zostanie odpowiednio zaopiekowana. Kluczowe jest zapewnienie oczom całkowitego odpoczynku w zaciemnionym pomieszczeniu. Rogówka, podobnie jak skóra po oparzeniu słonecznym, posiada zdolność do naturalnej regeneracji. Komórki nabłonka rogówki odbudowują się stosunkowo szybko, przywracając prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku.

 

Po jakim czasie objawy ślepoty śnieżnej zanikają?

 

W przypadku łagodnych objawów, pełne ustąpienie dolegliwości następuje zazwyczaj w ciągu 48 godzin. Przy poważniejszych uszkodzeniach proces gojenia może wydłużyć się do 72 godzin lub, w wyjątkowych przypadkach, nawet do tygodnia.

Jak uniknąć ślepoty śnieżnej?

Zapobieganie ślepocie śnieżnej opiera się przede wszystkim na odpowiedniej ochronie oczu przed intensywnym promieniowaniem ultrafioletowym. Właściwie dobrane wyposażenie ochronne stanowi podstawę profilaktyki tego schorzenia, szczególnie podczas aktywności w warunkach wysokogórskich.

Kluczową rolę w zapobieganiu ślepocie śnieżnej odgrywa zastosowanie specjalistycznych gogli lub okularów przeciwsłonecznych z odpowiednimi filtrami.

 

Osoby uprawiające ekstremalne sporty zimowe lub wspinaczkę wysokogórską powinny bezwzględnie korzystać z gogli wyposażonych w filtry kategorii 4.

 

Dla osób spędzających czas bardziej rekreacyjnie, odpowiednim wyborem będą okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją.

 okulary z polaryzacją Emporio-Armani-EA-4227U-501787-5617/2521

 

W innym naszym artykule dokładnie wyjaśniliśmy, dlaczego warto nosić okulary przeciwsłoneczne szczególnie zimą.

 

Profesjonalne gogle czy okulary powinny charakteryzować się nie tylko odpowiednimi filtrami, ale również dobrym dopasowaniem do twarzy. Nawet niewielkie szczeliny między okularami a skórą mogą umożliwić przedostanie się szkodliwego promieniowania odbitego od śniegu.

 

Warto pamiętać, że ochrona oczu powinna być stosowana przez cały czas, nawet podczas zachmurzenia. Promieniowanie UV skutecznie przenika przez chmury, a jego intensywność wzrasta wraz z wysokością. Dodatkowo, regularna kontrola stanu sprzętu ochronnego i wymiana porysowanych lub uszkodzonych szkieł ma kluczowe znaczenie dla zachowania skuteczności ochrony.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium