Odwiedź nasze sklepy stacjonarne: Kraków Rzeszów

Kategorie porad
Masz kłopot z wyborem?
Zadzwoń

604 804 800

w godz 10-18 od pon-pt

Promocje
Acuvue Oasys, 12szt. + Look Care Aqua Solution, 360 ml
Acuvue Oasys, 12szt. + Look Care Aqua Solution, 360 ml
194,98 zł 189,99 zł

Wysyłka w: 48 godzin

0
więcej
 • -3%
Look Care Supreme, 2 x 360 ml
Look Care Supreme, 2 x 360 ml
59,98 zł 49,99 zł

Wysyłka w: 24 godziny

5
op.
więcej
 • -17%
Look Care Aqua Solution, 2 x 360 ml
Look Care Aqua Solution, 2 x 360 ml
49,99 zł 44,99 zł

Wysyłka w: 24 godziny

5
op.
więcej
 • -10%
ReNu MPS, 2x360 ml
ReNu MPS, 2x360 ml
69,98 zł 59,99 zł

Wysyłka w: 24 godziny

4
zest.
więcej
 • -14%
ReNu MultiPlus, 2x360 ml
ReNu MultiPlus, 2x360 ml
69,98 zł 59,99 zł

Wysyłka w: 24 godziny

4
zest.
więcej
 • -14%

Zapalenie nerwu wzrokowego - przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie nerwu wzrokowego - przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie nerwu wzrokowego to schorzenie, które może dotknąć niemal każdego. Choroba ta wpływa przede wszystkim na ostroć wzroku, jednak może przyczyniać się także do innych dolegliwości, takich jak daltonizm czy bóle głowy. Czym dokładnie jest zapalenie nerwu wzrokowego, jakie są jego przyczyny oraz jak wygląda leczenie? W poniższym artykule zebraliśmy garść najważniejszych informacji o tej dolegliwości.

Czym jest zapalenie nerwu wzrokowego?

Zapalenie nerwu wzrokowego, znane także pod nazwą neuropatia demielinizacyjna jest chorobą II nerwu czaszkowego, odpowiedzialnego za przesyłanie widzianych obrazów do kory mózgowej. Bardzo często, w wyniku stanu zapalnego dochodzi jednocześnie do problemów z ostrością wzroku oraz pogorszenia widzenia barw. 

Szacuje się, że nawet 30% pacjentów borykających się ze stwardnieniem rozsianym, może mieć problemy z zapaleniem nerwu wzrokowego. Istnieją dwa rodzaje tego schorzenia: pozagałkowe oraz wewnątrzgałkowe zapalenie nerwu wzrokowego. Wynikają one z lokalizacji problemu, do której stwierdzenia konieczna jest wizyta u specjalisty i wykonanie odpowiednich badań. Czym się charakteryzują?

Pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego

Pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego jest groźniejszą postacią choroby, która rozwija się w dalszym odcinku nerwu. Przy tym typie schorzenia dochodzi do rozpadu osłonki mielinowej na włóknach wzrokowych nerwu. Bardzo często pozagałkowe zapalenie nerwu diagnozowane jest przy okazji rozpoznania SM – nawet 1/3 pacjentów z tym schorzeniem boryka się także ze stwardnieniem rozsianym.

W przypadku pozagałkowego zapalenia nerwu wzrokowego często pojawiają się dodatkowe objawy, takie jak problemy z rozpoznawaniem barw, bóle głowy czy bóle gałki ocznej. Jeśli nie zostanie wdrożone odpowiednie leczenie, schorzenie to może doprowadzić do trwałego uszkodzenia nerwu wzrokowego i znacznego pogorszenia widzenia.

Wewnątrzgałkowe zapalenie nerwu wzrokowego

Wewnątrzgałkowe zapalenie nerwu wzrokowego uważane jest za łagodniejszą postać choroby. W jej przebiegu stan zapalny obejmuje przedni odcinek nerwu wzrokowego, w tym tarczę nerwu. Ta postać choroby obserwowana jest częściej u dzieci i młodych dorosłych. Zdarza się, że schorzenie ustępuje samoistnie, bez konieczności wdrażania specjalistycznego leczenia. Nie należy jednak lekceważyć objawów choroby, a każdy niepokojący objaw powinno się konsultować z lekarzem.

Jakie są objawy zapalenia nerwu wzrokowego?

Najczęstszym objawem zapalenia nerwu wzrokowego jest po prostu pogorszenie widzenia w jednym oku. Jest to sygnał od organizmu, że dzieje się coś nie tak. Oprócz problemów z ostrością widzenia, mogą pojawić się także silne zaburzenia widzenia barw. Zdarza się, że osoby chore widzą obraz w odcieniach szarości, choć do niedawna nie miały z tym problemów.

Oprócz tego, mogą pojawić się dolegliwości bólowe podczas ruchów gałki ocznej, a także tkliwość przy dotyku. Często zapaleniu nerwu wzrokowego towarzyszą także bóle głowy, zwłaszcza w okolicy czołowej. 

Czym grozi zapalenie nerwu wzrokowego?

Jak każde schorzenie obejmujące narząd wzroku, tak również zapalenie nerwu wzrokowego jest poważną chorobą, której nie należy lekceważyć. Odpowiednio leczone nie powoduje konsekwencji w późniejszym życiu, jednak źle zdiagnozowane lub nieleczone może doprowadzić do trwałego uszkodzenia wzroku. W diagnostyce ważne jest ustalenie pierwotnej przyczyny, co pozwoli lekarzowi podjąć odpowiednie kroki w dalszym leczeniu. Często jest możliwośc przywrócenia pełnej sprawności wzroku, jednak powodzenie leczenia zależne jest od indywidualnego przypadku.

Jak rozpoznać zapalenie nerwu wzrokowego?

Z podejrzeniem zapalenia nerwu wzrokowego należy udać się do okulisty, który przeprowadzi pełną diagnostykę. Oprócz standardowego badania dna oka, w celu postawienia diagnozy wykonuje się także angiografię fluoresceinową oraz badanie elektrofizjologiczne. Pierwsze przeprowadza się z użyciem kontrastu, co ma na celu poprawę widoczności naczyń krwionośnych siatkówki oka. Drugie rejestruje zmianę prądu czynnościowego w gałce ocznej pacjenta, sprawdzając poprawność przewodnictwa nerwowego.

Bardzo często lekarz zleca także inne badania, mające na celu znalezienie przyczyny choroby. Może zlecić wizytę u neurologa i wykonanie rezonansu magnetycznego, w celu potwierdzenia bądź wykluczenia stwardnienia rozsianego, a także badania krwi mające wykluczyć inne przyczyny zapalenia nerwu wzrokowego.

Jakie są przyczyny zapalenia nerwu wzrokowego?

Zapalenie pozagałkowe jest często jednym z pierwszych objawów SM, jednak w przypadku zapalenia wewnątrzgałkowego możliwe są różne pierwotne przyczyny choroby. Wśród nich można znaleźć między innymi:

 • stany zapalne oczodołu, przyzębia, tętnic oraz zatok,
 • choroby wirusowe,
 • zapalenie wątroby typu B,
 • miażdżyca,
 • cukrzyca,
 • reumatyzm,
 • kiła.

Ile czasu trwa zapalenie nerwu wzrokowego?

To, jak długo trwa zapalenie nerwu wzrokowego w znacznej mierze zależy od przyczyny choroby oraz stopnia zaawansowania zmian i szybkości wdrożenia leczenia. Za mniej uciążliwą formę choroby uważa się wewnątrzgałkowe zapalenie nerwu wzrokowego, które trwa zwykle przez zaledwie 2-3 tygodnie. Nie jest to jednak żadną regułą i może zdarzyć się, że pacjent będzie borykał się z problemem znacznie dłużej.

W przypadku pozagałkowego zapalenia nerwu wzrokowego dolegliwości mogą utrzymywać się od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Problemem mogą być także nawroty choroby, podczas których objawy utrzymują się dłużej.

Jak wygląda leczenie zapalenia nerwu wzrokowego?

Przede wszystkim ważne jest wdrożenie odpowiednich zasad funkcjonowania pacjenta. W przypadku zapalenia nerwu wzrokowego ogromne znaczenie ma odpoczynek, higiena wzroku i czas na regenerację. Oznacza to, że pacjent nie może przemęczać oczu i powinien stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego. W przypadku mało rozległych stanów zapalnych często to wystarcza, by choroba ustąpiła samoistnie, bez konieczności wdrażania leczenia farmakologicznego. 

W przypadku pozagałkowego zapalenia nerwu wzrokowego, gdy przyczyna choroby leży w SM, zaleca się leczenie specjalnymi środkami farmakologicznymi, nawet w początkowych fazach choroby. W przypadku zaawansowanych dolegliwości konieczne może być podanie dużych dawek kortykosteroidów w postaci dożylnej, codziennie przez kilka dni. Następnie, po załagodzeniu początkowego stanu zapalnego leczenie kontynuuje się z pomocą leków doustnych.

 

Zobacz także: Jak dbać o oczy?

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium