Kupując soczewki należy zwrócić uwagę nie tylko na moc i tryb noszenia. Równie istotną kwestią jest uwodnienie soczewek kontaktowych. Jest to parametr, który ma ogromne znaczenie dla komfortu użytkowania, zwłaszcza dla osób wrażliwych. Dlaczego zawartość wody w soczewkach kontaktowych jest tak istotna i kto powinien nosić soczewki o wysokim uwodnieniu?
Uwodnienie soczewek kontaktowych - co to jest?
Jak już wspomnieliśmy, uwodnienie jest jednym z najważniejszych parametrów soczewek kontaktowych. Określa się je za pomocą procentów, ukazując w ten sposób zawartość wody w materiale, z którego zostały wykonane soczewki. Największym stopniem uwodnienia cieszą się soczewki hydrożelowe - w ich przypadku zawartość wody może wynosić od 50 do nawet 70 procent.
Z kolei soczewki silikonowo-hydrożelowe posiadają uwodnienie oscylujące w granicach od 30 do 50 procent. Przez dodatek silikonu mają one większą przepuszczalność tlenu i jednocześnie są bardziej trwałe. Soczewki o wysokim uwodnieniu mogą być trudniejsze w zakładaniu ze względu na bardziej plastyczny materiał, przez co łatwiej ulegają one uszkodzeniu w trakcie aplikacji.
Dla kogo są soczewki kontaktowe o wysokim uwodnieniu?
Biorąc pod uwagę stopień uwodnienia wyróżnia się trzy rodzaje soczewek kontaktowych: soczewki o niskim uwodnieniu (do 40%), średnim uwodnieniu (40-50%) i wysokim uwodnieniu (powyżej 50%). Poziom zawartości wody ma ogromne znaczenie dla komfortu noszenia. Soczewki kontaktowe o najwyższej zawartości wody są miękkie i bardzo delikatne. Choć trudniej je założyć, są one niemal niewyczuwalne przez cały czas noszenia.
Z tego powodu soczewki hydrożelowe o wysokim stopniu uwodnienia zaleca się przede wszystkim alergikom i osobom o wrażliwych oczach, które wymagają dobrego nawilżenia oczu, a także pacjentom borykającym się z zespołem suchego oka. Wysokie uwodnienie soczewek sprawia, że narząd wzroku jest stale prawidłowo nawilżony, dzięki czemu rzadko dochodzi do sytuacji, w której oko jest zmęczone noszeniem soczewki. Ponadto szkła kontaktowe z dużą zawartością wody szybciej adaptują się do oka, dzięki czemu nawet najbardziej wrażliwi pacjenci nie odczuwają żadnego dyskomfortu.
Soczewki kontaktowe o najwyższej zawartości wody - jakie wybrać?
Na rynku dostępnych jest mnóstwo różnorodnych modeli soczewek kontaktowych z wysokim uwodnieniem. Występują one w rozmaitych wariantach, zarówno ze względu na tryb noszenia, jak i rodzaj soczewki.
Najpopularniejszym typem soczewek dla osób wrażliwych są soczewki jednodniowe. W ten sposób nie tylko można osiągnąć wysokie uwodnienie, ale także niweluje się ryzyko podrażnienia na skutek nieprawidłowej higieny podczas aplikacji i pielęgnacji soczewek długoterminowych. Wśród modeli o najwyższej zawartości wody szczególnie warte uwagi są soczewki jednodniowe Biotrue ONEday o stopniu uwodnienia aż 78 procent. Dzięki możliwości utrzymaniu wysokiego poziomu nawilżenia przez 16 godzin, soczewki te są najczęściej wybierane w swojej kategorii. Oprócz tego, warto sięgnąć po modele takie jak Dailies AquaComfort Plus, o 69% uwodnienia oraz delikatne soczewki jednodniowe Ultra One Day o uwodnieniu na poziomie 55%.
Dla osób wrażliwych, które borykają się z astygmatyzmem dobrym rozwiązaniem mogą być soczewki toryczne dostępne w trybie miesięcznym, takie jak Air Optix Plus HydraGlyde Multifocal czy Air Optix Plus HydraGlyde for Astigmatism.
Osoby szukające soczewek miesięcznych o wysokim uwodnieniu mogą również rozważyć zakup modeli takich jak Air Optix Aqua czy też Air Optix Night&Day Aqua - soczewek kontaktowych, które można nosić przez 30 dni i nocy, bez konieczności zdejmowania wieczorem.