Odwiedź nasze sklepy stacjonarne: Kraków Rzeszów

Kategorie porad
Masz kłopot z wyborem?
Zadzwoń

604 804 800

w godz 10-18 od pon-pt

Promocje
Dailies Total-1 zestaw 2x 90 szt.
Dailies Total-1 zestaw 2x 90 szt.
619,98 zł 557,98 zł

Wysyłka w: 3 dni

0
więcej
 • -10%
 • nowość
Precision-1 zestaw 2x 90 szt.
Precision-1 zestaw 2x 90 szt.
459,98 zł 413,98 zł

Wysyłka w: 3 dni

0
więcej
 • -10%
 • nowość
Acuvue Oasys for Astigmatism, 6 szt. + Look Care Supreme, 100 ml
Acuvue Oasys for Astigmatism, 6 szt. + Look Care Supreme, 100 ml
124,98 zł 119,99 zł

Wysyłka w: 4 dni

0
op.
więcej
 • -4%
Look Care Supreme, 2 x 360 ml
Look Care Supreme, 2 x 360 ml
59,98 zł 49,99 zł

Wysyłka w: 24 godziny

5
op.
więcej
 • -17%
Look Care Aqua Solution, 2 x 360 ml
Look Care Aqua Solution, 2 x 360 ml
49,99 zł 44,99 zł

Wysyłka w: 24 godziny

5
op.
więcej
 • -10%

Jak poprawnie założyć i zdjąć soczewki kontaktowe?

Jak poprawnie założyć i zdjąć soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe bardzo ułatwiają życie każdemu, kto boryka się z wadą wzroku. Rozwiązanie to jest idealne dla osób prowadzących aktywny tryb życia, którym okulary ograniczałyby swobodę działania. Ponadto, szkła kontaktowe mają tę zaletę, że nie przysłaniają twarzy, toteż nie ograniczają makijażu oka ani nie wpływają na wygląd twarzy, gdyż są niewidoczne. Dla osób, które dopiero decydują się na pożegnanie z okularami, problematyczne może być kilka pierwszych założeń. Jak założyć soczewki pierwszy raz? Jak zdjąć soczewki kontaktowe szybko i bez problemów? Oto krótka instrukcja dla początkujących!

Nauka zakładania soczewek – o czym należy pamiętać?

Wbrew pozorom, zakładanie soczewek kontaktowych nie jest trudne. Jak w każdym przypadku, także i tu ćwiczenie czyni mistrza, a wprawy nabiera się z czasem. Zanim jednak przejdziemy do tego, jak prawidłowo założyć soczewki kontaktowe, chcielibyśmy przypomnieć o kilku ważnych rzeczach.

Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z soczewkami, muszą pamiętać o nawyku dbania o szczególną higienę. Przed każdorazowym zakładaniem i zdejmowaniem szkieł kontaktowych należy dokładnie umyć ręce. Bakterie i zanieczyszczenia, które dostaną się do gałki ocznej, mogą spowodować bolesne podrażnienia, a nawet choroby oczu. Warto pamiętać również o właściwym przechowywaniu soczewek – powinny one znajdować się w specjalnym pudełeczku wypełnionym płynem. Soczewki kontaktowe należy zakładać przed wykonaniem makijażu oczu.

Jak założyć soczewki? Krok pierwszy – dobranie soczewki do lewego i prawego oka

Opakowanie z soczewkami jest zazwyczaj podpisane, dlatego łatwiej odróżnić, które ze szkieł powinno trafić do lewego, a które do prawego oka. Ma to szczególne znaczenie wtedy, gdy jedno oko jest słabsze od drugiego i wymaga silniejszej korekty widzenia. Warto od początku wyrobić sobie nawyk, by zwracać na to uwagę.

Jak założyć soczewki kontaktowe? Krok drugi – wyjęcie soczewek z opakowania

Soczewkę należy delikatnie wyjąć z opakowania i ustawić w odpowiedniej pozycji na dłoni (brzegiem do góry). Warto dokładnie spojrzeć, czy soczewka na pewno znajduje się na właściwej stronie (niektóre egzemplarze mają dodatkowe oznaczenia, aby ograniczyć ryzyko pomyłki).

Jak założyć soczewki? Krok trzeci – aplikacja soczewki

Gdy już otworzymy opakowanie, kolejnym krokiem jest prawidłowe założenie soczewki. Należy ustawić ją na czubku palca wskazującego, a środkowym palcem dłoni należy odchylić powiekę, cały czas patrząc na wprost. Można pomóc sobie drugą dłonią, przytrzymując powiekę. Teraz należy ułożyć soczewkę na białej części oka. Na początku może być to trudne, a zbliżanie soczewki do gałki ocznej wymuszać automatyczny odruch mrugania.

Jednak nie warto się zniechęcać – jest to do opanowania, a po pewnym czasie wkładanie soczewek będzie znacznie prostsze i zajmie mniej czasu niż na początku. Poprzez delikatny ruch okiem, pomruganie i spojrzenie na kilka różnych stron osiągnie się odpowiednią pozycję szkła – soczewka po chwili sama ułoży się w odpowiednim miejscu i dopasuje do kształtu oka.

Jak zdjąć soczewki kontaktowe? Zanim zaczniesz

Zdejmowanie soczewek często napawa nas jeszcze większym niepokojem niż ich zakładanie. Tymczasem cały proces jest banalnie prosty. Należy jednak pamiętać, by przed przejściem do zdejmowania soczewek zadbać o odpowiednią higienę, dokładnie myjąc ręce wodą z mydłem i starannie je osuszając.

Pod żadnym pozorem nie należy również dokonywać demakijażu przed zdjęciem soczewek. Może to doprowadzić do poważnych podrażnień oraz uszkodzeń soczewki. Na zmycie makijażu oczu przyjdzie pora po zdjęciu soczewek.

Jak łatwo zdjąć soczewki kontaktowe?

Po umyciu i wysuszeniu rąk należy stanąć przed lustrem i patrząc w górę, środkowym palcem dłoni naciągnąć w dół dolną powiekę. Następnie umieszcza się palec wskazujący na dolnej krawędzi soczewki i przesuwa ją w kierunku dolnej części oka. Gdy się dam znajdzie należy lekko ścisnąć soczewkę palcem wskazującym i kciukiem, po czym delikatnym ruchem wyjąć ją z oka.

Innym sposobem może być przesunięcie soczewki w kącik oka i uchwycenie jej w palce w momencie, gdy się pofałduje. Taki sposób dla niektórych może okazać się wygodniejszy, dlatego warto sprawdzić, jaka metoda lepiej się sprawdzi w każdym, indywidualnym przypadku.

Nie mogę zdjąć soczewki – co robić?

Czasem zdarza się, że mimo wiedzy, jak ściągnąć soczewkę, i pomimo usilnych prób proces się nie udaje. Przyczyną tego może być między innymi długość naszych paznokci. Zdejmowanie soczewek z długimi paznokciami będzie znacznie trudniejsze, zwłaszcza dla osób początkujących, które dopiero od niedawna korzystają z tego sposobu korekcji wzroku. Jeśli pojawią się problemy w trakcie zdejmowania warto rozważyć skrócenie paznokci i podjęcie ponownej próby.

Jeśli mimo tego wciąż występują problemy, można użyć specjalnych kropli do oczu (np. ReNu Multiplus Lubricating Drops), które nawilżą soczewki i ułatwią ich usunięcie. Można wówczas zamknąć oko i delikatnie masować powiekę, aż pojawi się odczucie poruszania soczewki. Wtedy można bezpiecznie i łatwo wyjąć soczewkę.

Czy soczewki kontaktowe wiążą się z jakimś zagrożeniem?

Noszenie soczewek jest bezpieczne dla naszego zdrowia, ale musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach:

 • Zdejmować szkła w celu ich odkażania i oczyszczenia,
 • Unikać zbyt długiego noszenia soczewek bez przerwy,
 • Wymienić soczewki na nowe, gdy skończy się okres ich użytkowania,
 • Pamiętać o używaniu odpowiednich soczewek w zależności od ich przeznaczenia: soczewki do użytku dziennego (np. 1-Day Acuvue Moist), lub te do stosowania w dzień i w nocy (np. Air Optix Night&Day Aqua).

Bardzo ważne jest stosowanie płynu, za pomocą którego czyścimy i w którym przechowujemy nasze soczewki. Trzeba pamiętać, aby:

 • Nie używać tego samego płynu po raz drugi,
 • Przechowywać go w temperaturze pokojowej w miejscu niedostępnym dla dzieci,
 • Szczelnie zamykać butelkę,
 • Nie stosować płynu po upływie terminu ważności,
 • Nie mieszać ze sobą płynów różnych rodzajów i marek,
 • Nigdy nie dotykać końcówką wykraplacza innych powierzchni.

Duża liczba pacjentów, u których nie stwierdzono żadnych przeciwwskazań dotyczących stosowania soczewek kontaktowych, wybiera taką formę korekcji wzroku, ponieważ z wielu względów to opcja wygodniejsza i bardziej komfortowa. Trzeba jednak pamiętać o stosowaniu się do zaleceń okulisty, regularnej pielęgnacji i dezynfekcji, odpowiednim przechowywaniu i umiejętnym nakładaniu i ściąganiu soczewek.

Materiały do pobrania:


- Instrukcja zakładania-zdejmowania soczewek jednodniowych

- Instrukcja zakładania-zdejmowania soczewek miesięcznych

- Schemat stosowania wielofunkcyjnego płynu do soczewek kontaktowych

- Schemat stosowania jednostopniowego płynu oksydacyjnego do soczewek kontaktowych

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium