Oczy i ich okolice są wyjątkowo wrażliwym rejonem, dlatego nawet najmniejsze uszkodzenia narządu wzroku stanowią poważny problem. Powszechnie wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć, ale co zrobić, gdy oczy pieką, są suche i zaczerwienione? Podpowiadamy!
Z tego artykułu dowiesz się:
1. Dlaczego oczy pieką?
2. Jak łagodzić objawy zespołu suchego oka?
3. Jak zapobiegać i leczyć oczy poparzone światłem?
4. Jak powinni dbać o oczy użytkownicy soczewek kontaktowych?
Dlaczego oczy pieką?
Pieczenie oczu może powodować wiele czynników: schorzenia (np. zespół suchego oka), smog, niewłaściwe korzystanie z soczewek kontaktowych, brak ochrony przed światłem, a także zapalenia bakteryjne lub wirusowe. Ponadto, praca przy komputerze oraz przebywanie w klimatyzowanym lub ogrzewanym pomieszczeniu to obecnie najczęstsze powody wysychania spojówki, wpływające na pieczenie i podrażnienie oczu.
Jak łagodzić objawy zespołu suchego oka?
Istnieje wiele sposobów na radzenie sobie z zespołem suchego oka, jednak należy mieć na uwadze, że możliwe jest jedynie leczenie objawowe. Pokrywający oko film łzowy składa się z trzech warstw: tłuszczowej, wodnej i mucynowej, odpowiedzialnych odpowiednio za powstrzymanie parowania łez, nawilżenie oczu i przyleganie łez do powierzchni oka. Częstą przyczyną występowania zespołu suchego oka jest nieprawidłowa praca gruczołów Meiboma odpowiedzialnych za pokrycie oczu warstwą lipidową.
Podstawową formą leczenia zespołu suchego oka jest stosowanie kropli nawilżających zawierających komponenty tłuszczowe – tzw. sztucznych łez. Podczas wyboru preparatu warto zwrócić uwagę na kilka czynników, m.in. neutralne dla oka pH, sterylność i obecność w składzie substancji uczulających.
O ile krople nawilżające odgrywają fundamentalną rolę w leczeniu, należy zwrócić uwagę również na dietę. Liczne witaminy i minerały są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania oczu. Osoby skarżące się na pieczenie oczu powinny więc trzymać się diety bogatej w witaminy A, C, E oraz cynk, selen i miedź. Dodatkowo, nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3 oraz regularnie spożywana woda wesprą warstwę lipidową i wodną filmu łzowego, zapewniając lepsze nawilżenie na dłużej.
Jak zapobiegać i leczyć oczy poparzone światłem?
„Oko spawacza”, czyli uszkodzenie rogówki wynikające z długotrwałej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe, to wbrew potocznej nazwie problem dotykający nie tylko spawaczy. Gdy słońce zaczyna mocniej świecić, aktywność na świeżym powietrzu może być powodem pieczenia oczu.
Zapobieganie poparzeniom słonecznym nie jest wcale trudne, a może zaoszczędzić poważnych powikłań, jak zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej. Wystarczy zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne z oznaczeniem UV 400, czyli chroniące przed promieniowaniem UVA oraz UVB.
Trudność w leczeniu zależy w znacznej mierze od stopnia uszkodzenia. W łagodniejszych przypadkach potrzebny jest jedynie czas i odpoczynek od światła - chłodny kompres przyniesie ulgę i pomoże w regeneracji oczu.
Jak powinni dbać o oczy użytkownicy soczewek kontaktowych?
Osoby noszące soczewki kontaktowe powinny poświęcić szczególną uwagę higienie i pielęgnacji oczu. Choć szkła kontaktowe jako takie nie powinny sprawiać najmniejszych problemów, nieprawidłowe użytkowanie prowadzi do niedotlenienia rogówki, infekcji i stanów zapalnych. Nieprzestrzeganie czasu lub trybu noszenia sprzyja gromadzeniu się na powierzchni soczewki denaturowanych osadów białkowych, a także konserwantów pochodzących z niektórych płynów pielęgnacyjnych.
Dodatkową pomoc mogą zapewnić krople nawilżające opracowane specjalnie dla użytkowników soczewek, na przykład Hyal-Drop Multi, czyli krople, które nie zawierają konserwantów, lub EYEYE Hydraclair z wzmacniającą rogówkę prowitaminą B5. Stosowanie kropli nawilżających w połączeniu z utrzymaniem odpowiedniej higieny szkieł kontaktowych pomoże zredukować pieczenie i uniknąć problemów z oczami.
Krople nawilżające Eyeye Hydraclair |
Krople nawilżające Hyal-Drop multi |