Odwiedź nasze sklepy stacjonarne: Kraków Rzeszów

Kategorie porad
Masz kłopot z wyborem?
Zadzwoń

604 804 800

w godz 10-18 od pon-pt

Promocje
Acuvue Oasys, 12szt. + Look Care Aqua Solution, 360 ml
Acuvue Oasys, 12szt. + Look Care Aqua Solution, 360 ml
194,98 zł 189,99 zł

Wysyłka w: 48 godzin

0
więcej
  • -3%
Look Care Supreme, 2 x 360 ml
Look Care Supreme, 2 x 360 ml
59,98 zł 49,99 zł

Wysyłka w: 24 godziny

5
op.
więcej
  • -17%
Look Care Aqua Solution, 2 x 360 ml
Look Care Aqua Solution, 2 x 360 ml
49,99 zł 44,99 zł

Wysyłka w: 24 godziny

5
op.
więcej
  • -10%
ReNu MPS, 2x360 ml
ReNu MPS, 2x360 ml
69,98 zł 59,99 zł

Wysyłka w: 24 godziny

4
zest.
więcej
  • -14%
ReNu MultiPlus, 2x360 ml
ReNu MultiPlus, 2x360 ml
69,98 zł 59,99 zł

Wysyłka w: 24 godziny

4
zest.
więcej
  • -14%

Czego nie wiesz o soczewkach kontaktowych? Najczęściej zadawane pytania

Czego nie wiesz o soczewkach kontaktowych? Najczęściej zadawane pytania

Soczewki kontaktowe z roku na rok zyskują coraz więcej zwolenników. Używają ich już nie tylko sportowcy i osoby, których tryb życia nie pozwala na noszenie okularów. Po soczewki sięgają wszyscy, którzy cenią sobie wygodę, a także Ci, którzy chcą nieco zmienić swój wygląd modyfikując kolor oczu. Wraz z popularnością soczewek, coraz częściej pojawiają się również pytania na temat sposobu ich użytkowania. Postaramy się rozwiązać najpopularniejsze problemy, z którymi borykają się osoby noszące soczewki.

Dlaczego soczewki zachodzą mgłą?

Dla wielu takie zjawisko może być szokujące. W końcu soczewki kontaktowe, w przeciwieństwie do okularów nie powinny parować i zachodzić mgłą. Zdarza się jednak, że podczas noszenia mamy dziwne odczucie zamglenia obrazu. Z czego ono wynika i dlaczego soczewki „parują”?

Jest kilka możliwości, dlaczego tak się dzieje. Pierwsze, co należy zrobić to zdjąć i sprawdzić, czy to na pewno wina soczewek. Jeśli nadal będziemy widzieć jak za mgłą, powinniśmy niezwłocznie skonsultować się z okulistą. Jeśli wina leży po stronie soczewek, prawdopodobnie wystarczy je jedynie przeczyścić, lub (zwłaszcza w przypadku jednodniowych) – wymienić na nowe.

Przyczyna, dla której soczewki zachodzą mgłą może leżeć w naszym lenistwie. Jeśli nie zdejmiemy ich na czas drzemki, soczewki stopniowo będą się wysuszać, przez co po obudzeniu mogą sprawiać wrażenie zaparowanych. Zamglenie może też wynikać z zabrudzenia soczewki. Może się tak zdarzyć, jeśli na jej powierzchni znajdą się jakieś drobiny czy ślady odcisków palców. Wówczas wystarczy przeczyścić je za pomocą płynu i problem powinien zniknąć.

Dlaczego soczewki można nosić tylko określony czas?

Czasem w głowie każdego z nas rodzi się pytanie – dlaczego soczewki można nosić tylko miesiąc? Co stanie się, gdy przedłużymy ten czas o jeden lub kilka dni? W końcu czasem z pewnością zdarzy nam się zapomnieć wymienić soczewki na czas, lub ze zwykłej oszczędności będziemy chcieli przedłużyć okres korzystania ze starych soczewek.

Niestety, soczewki jednodniowe, dwutygodniowe i miesięczne są tak zaprojektowane, by przetrwać określony okres noszenia. Nie powinniśmy jednak sztucznie go wydłużać. Konstrukcja soczewek pozwala na przepływ odpowiedniej ilości tlenu do rogówki przez jakiś konkretny czas. Gdy minie termin ich żywotności, kanaliki, którymi dostarczany jest tlen zaczną się rozpadać. W efekcie zaczynają sprawiać wrażenie źle dopasowanych, mogą pojawić się podrażnienia, pieczenie oczu, a w ekstremalnych przypadkach może dojść do długotrwałych powikłań. Soczewka po terminie może ulec uszkodzeniu, ponieważ jest bardziej krucha. Łatwiej przyjmuje również brud, co wpływa na jakość widzenia. 

Dlaczego soczewki uwierają?

To pytanie można połączyć z innym: dlaczego soczewki się przesuwają? Odpowiedź jest bardzo prosta – soczewki powinny zostać dobrane nie tylko zgodnie z wadą wzroku, ale również pod kątem indywidualnej krzywizny oka. Jeśli czujemy, że soczewka przesuwa się na oku lub w jakiś sposób sprawia nam dyskomfort, uwiera czy zwyczajnie – czujemy jej obecność, może oznaczać to, że soczewka nie jest odpowiednio dobrana.

Zbyt luźna soczewka będzie przesuwać się podczas patrzenia na boki lub góra-dół. Z kolei zbyt ciasna średnica soczewek kontaktowych będzie powodować dyskomfort, zbyt wolne przesuwanie się, a nawet ból i obrzęk rogówki.

Dlaczego soczewka nie chce się przykleić do oka?

Tu również przyczyn może być kilka. Najczęściej związane jest to z nieumiejętnym zakładaniem. Jeśli powieki są za słabo rozszerzone, lub palec, którym nakładamy soczewkę jest wilgotny, możemy mieć problem z prawidłowym założeniem. Ważne jest także odpowiednie ułożenie soczewki na czubku palca, by jak najmniejszą częścią przylegała do skóry. Należy pilnować również, żeby soczewka była ułożona na odpowiednią stronę. Powodem, dlaczego soczewki często wypadają lub nie chcą przykleić się do oka są także nieprawidłowo dopasowane parametry.

Dlaczego soczewki pękają?

Prawidłowo użytkowana soczewka, bez żadnych uszkodzeń nie pęknie samoczynnie. Najczęściej do pęknięć dochodzi w wyniku nieprawidłowego dopasowania soczewek, założenia ich na lewą stronę, błędów w przechowywaniu, nadmiernego pocierania oczu podczas noszenia czy używania paznokci w czasie zakładania. Warto pamiętać, by nakładać soczewkę końcówką opuszka palców – wówczas ryzyko pęknięcia jest minimalne.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium